Thursday, November 30, 2023
домаВЕСТИПочина најстариот човек на светот

Почина најстариот човек на светот

Фреди Блом од Јужноафриканската Репубика, за кој се веруваше дека е најстариот човек на светот, почина денеска на 116-годишна возраст.

Документите на Блом покажуваат дека тој е роден во покраината Источен Кејп во мај 1904 година, но Гинисовата книга на рекорди никогаш не го означи како најстар човек на светот.

Кога бил тинејџер, целото негово семејство починало како резултат на пандемијата на шпански грип во 1918 година. Преживеал две светски војни и апартхејдот.

Семејството на Блом изјави дека тој починал од природна смрт.Тие не веруваат дека неговата смрт е поврзана со коронавирусот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани