КИМБО КАФЕ во Македонија – Кофеинска инспирација за вистинските љубители на кафето

Кога има кафе, тогаш ништо не е досадно и сѐ изгледа подобро: Одењето на работа, читањето книги, шетањето на кучето, цртањето… Дури и кога не правите ништо, кафето може тоа да го претвори во чиста магија. За многумина, тоа е првото нешто што се прави наутро. Луѓето денес се чини дека прават сè механички. Скокаме по првиот аларм на телефонот, се упатуваме кон тоалетот, полниме малку вода за кафе, а патем ставаме залак во устата, се облекуваме, пиеме брзо кафе и започнува новиот ден.

Колку правиме сè механички и премногу брзо, може да се докаже со фактот дека нашето кафе е секогаш различно. Можеби тоа се должи на брзината и рутината, но има неколку феноменални трикови што ги заборавивме, а можеби некој и не ги знае.

Кафето ги зближува луѓето и со години стои како симбол за удобноста која ја чувствуваме и кога сме сами дома. Има толку многу видови кафе но дали секој од нив е правилниот начин да се започне денот?!

За да добиете супериорен вкус, арома и густина, треба да изберете квалитетно свежо мелено кафе. Не секое кафе е исто. Тие не се ни слични! Доброто свежо кафе ќе го препознаете по густата пена, што е знак дека кафето е со одличен квалитет и тоа е еден вид гаранција дека кафето во вашата шолја е апсолутно совршено. Дали знаевте дека токму пената ја зачувува аромата и вкусот на кафето и го одржува кафето подолго време топло?

Bистинскиот вкус на наполитанското кафе сега е веќе достапен во Македонија. Достапен е до вашите ресторани, кафетерии, канцеларии како и до вашиот дом.

Неапол, Италија се смета за светски главен град на кафето. Кимбо ги има своите корени во Неапол, каде беше формирано мало растение за печење но и за продажба на печено кафе во  барови и кафулиња за време на 1950-тите. Една деценија подоцна, пазарот на кафе беше преплавен со нови системи за пакување што овозможи кафето да се продава на разни начини. Основачите на „Кимбо“ ја сфатија важноста да бидат во можност да продаваат добро сочувано кафе на пошироката публика. Основачите го создадоа брендот – Café do Brasil – набавувајќи домови и продавници со квалитетно кафе. Стекнувајќи експертиза во оваа област, компанијата рапидно се разви и денес тие се едни од водечките кафе експерти во Европа, освојувајќи нов пазар ширум светот.

Тие не започнаа како индустријалци, но популарноста на нивното еспресо наскоро се прошири и над нивното соседство и имаше и такви кои доаѓаа од далеку ширум светот за да го пробаат. Нивната слава се зголемувала, со секој филџан добро кафе, тие добиваа нови идеи, како што се задоволството на неаполското кафе во баровите и домовите низ целиот свет.

Со брендот „Кафе Кимбо“, компанијата го држи второто место од 1994 година на италијанскиот пазар на мало, за спакувано кафе. Кимбо припишува голем дел од својот успех на квалитетот на нивните производи. Кимбо секогаш се фокусираше на одржување на квалитетот на кафето доследно високо преку строг избор на зрна кафе и нивна прецизна обработка за производство на кафе со вкус.

Италијанците го измислија начинот на кој остатокот од светот го подготвува и служи кафето. Ако кафето има духовен дом, тоа без сомнение е Италија.

Странските обиди да се прилагодат кафињата во чудни милкшејкови и фрапучина се смета за сквернавење во Италија, каде што кафето се служи традиционално. Многу интернационални ланци допрва треба да отворат кафетерии овде, додека независните кафетерии кои се опремени со професионални шанкери и келнери ги има насекаде.

КИМБО има голем избор на кафиња , од капсули и парчиња кафе.

Едно од најпопуларните кафиња од Кимбо е златен медал Кимбо, кој е совршен спој на кафе, кое е  печено за да испорача комбинација од богата арома .

Денот на сите од нас ни започнува со филџан добро и квалитетно кафе. Кога работиме со кафето тогаш ние сме одговорни за задоволството на нашите клиенти, доброто кафе привлекува добри клиенти, а клиентите секогаш знаат што е добро.

Бидете дел од широкиот спектар на потрошувачи на најдоброто кафе ширум светот, а конечно и во Македонија.

Кимбо, е најдоброто Италијанско кафе со традиција подолга од 50 години.

– Започнете го утрото со Кимбо –

https://www.facebook.com/espresso.mk/posts/935965690164569
https://www.facebook.com/espresso.mk/posts/935632370197901