ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ВИДЕО ИГРИТЕ

Видео игрите понекогаш се од суштинско значење. Преку играта се манифестираат приказни кои нè возбудуваат и воодушевуваат, и ликови кои што живеат засекогаш во нашата меморија. Има многу мали скриени приказни и факти позади сите игри што ги играме. Да погледнеме некои од нив:

 • Играта Sonic Hedgehog е инспирирана од човечко тело наречено SHH (Sonic Hedgehog). Тој е одговорен да ги обезбеди сите наши екстремитети и органи за да растат таму каде што треба
 • Во Pokemon Red & Blue, се претставени трите реномирани птици Arcticuno, Zapdos и Moltres, оваа игра е именувана и како „One Two Three“ на шпански!
 • Сите мислат дека видеоигрите се всушност бескорисни!  Студиите покажуваат дека хирурзите кои редовно играат видео игри прават 37% помалку грешки и работат 27% побрзо од своите колеги.
 • Студиите откриле дека играњето видео игри го обучуваат лицето кое игра, брзо да донесе правилни одлуки. Видео-гејмерите, исто така, се покажаа дека се подобри во мултитаскинг, возење и навигација низ улиците.
 • Играта  GTA на Rockstar беше мета за добивање на сите негативни критики, но потоа се докажало дека  Rockstar платиле за да добијат негативен печат за неговата GTA серија.
 • Високо успешниот FPS GoldenEye 007 беше развиен од тим кој порано не работел никогап за видео игри. 8 од 10 те развивачи биле целосно неискусни во уметноста за правење видео игри.
 • Омилената игра на Стив Возниак (ко-основач на Apple) била Тетрис. Во 1900-тите години, тој ги доставил своите високи оценки до Nintendo Power толку пати што тие одбиле да ги испечатат неговите резултати. Затоа, тој започнал да ги испраќа под друго име, „Еветс Каинзов“ што е обратно од неговото име.
 • Според Тору Иватвани, креаторот на Пак-Ман, тој сакал да создаде игра што ќе ги привлече жените да ја играат. И причината што тој го избра Pac-man каде што секогаш нешто јадел е затоа што неговиот креатор смета дека жените секогаш јаделе нешто.
 • Робин Вилијамс (познатата холивудска ѕвезда) е голем љубител на видео игри, толку многу што тој им дал  име на своите деца по ликот на популарните видео игри – Зелда (Легендата на Зелда) и Коди (Final Fight).
 • Јужна Кореја има правило наречено „Закон за Пепелашка“ со кој не дозволува гејмерите под 16 години да играат онлајн видео игри по полноќ.
 • Играчите на онлајн видео играта наречена Фолдит ја декодираа кристалната структура на СИДА со помош на сложувалката што ги збунуваше научниците повеќе од 15 години.
 • Нолан Бушнел основачот на Атари, исто така, го основал славниот синџир за брза храна „Чак Е сирење“, како начин да ги натера децата да играат аркадни игри како Атари.
 • Гунпеи Јокој, креаторот на „Game Boy“, работел како голман во Нинтендо. Продолжената рака направена од него за да се ослободи од здодевноста на играта,  го привлече вниманието на претседателот на Нинтендо и конечно стана супер успешна игра.
 • Аркадната игра на Таито, со вселенските напаѓачи беше успешна во Јапонија, се додека не излегоа гласини кои укажувале на недостиг од монети од 100 јени при играње на играта.
 • Магаре Конг го добил името затоа што Мијамото сметал дека „магаре“ значи „глупав“ на англиски јазик.
 • На Блибард му беа доделени 88 милиони долари во пресудата донесена против жена која управувала со сопствен сервер WoW за продажба на предмети од WoW.
 • Старкрафт е позната во Јужна Кореја по врвните гејмери ​​кои примаат огромни плати и награди за да ја играат играта во разни натпреварувања.
 • Старкрафт е исто така првиот натпревар што се одиграл во вселената. Даниел Бери земал копија од играта со него на Space Shuttle Mission STS-96 во 1999 година.
 • Final Fantasy VII требало да биде издадена исклучиво за N64, но била премногу голема за да се собере целата игра . Конечно, таа била префрлена во формат на PlayStation.
 • Dragon Quest е популарен во Јапонија, но е незаконско да се пушта играта во работните денови.
 • Сатоши Таџири, креаторот на „Покемон“, ја доби идејата за супер успешна игра, откако собирал гасеници како дете и ги гледал како се менуваат во пеперутки.