Wednesday, December 6, 2023
домаВЕСТИСтрашно невреме ја зафати Хрватска (ВИДЕО)

Страшно невреме ја зафати Хрватска (ВИДЕО)

Големо невреме ја зафати Истра попладнево, и тоа најпрово западниот брег на полуостровот.

Во текот на денот на подрачјето на Истра имало локални врнежи, но попладнето се развило во невреме на море, кое потоа ја зафати Италија и поширокото подрачје на Риека.

Во Умаг се мини торнадо рушело стебла.

Umag, tržnica. Video: Sebastijan Palic

Публикувахте от IstraMet в Понеделник, 3 август 2020 г.

Хрватскиот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) по пат на Метеоаларм денеска издаде портокалово предупредување за регионот на Риека и Истра.

Najžešći video iz Umaga do sada, ovako je bilo u CENTRU OLUJE…Kao da je prošao uragan, brzina vjetra vjerojatno je bila oko 150 km/h. Video: Eni Gere

Публикувахте от IstraMet в Понеделник, 3 август 2020 г.

„Бидете подготвени на посилни грмежи кои можат да предизвикаат голема штета и да не заштитат од молњи. Можни се оштетувања на имотот и на дрвјата. Можни не надојдени поплави, силни удари од ветер и град како и прекини во сообраќајот на море, предупредија од ДХМЗ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани