СКОТ АТКИНС – БОРЕЧКИ УМЕТНИК КОЈ ГО ВОДИ АКТЕРСТВОТО

Скот Аткинс е англиски актер кој во текот на годините ги освои срцата на многу фанови на акционите филмови поради неговата одлична техника и разновидни борби. Еве некои работи што можеби не ги знаете за овој сакан боречки уметник и актер:

Аткинс (41) се школувал за боречки вештини уште од 14-годишна возраст, кога првпат почнал да го изучува таеквондото. На 16-годишна возраст, почнал да се занимава со кик-боксинг, во кој сега е инструктор. Во текот на својот живот, тој исто така обучувал карате, џудо, џуџутсу, крав мага и нинџутсу.

Тој ја посетува салата за вежбање  пет до шест дена во неделата каде вежба тренинг три дена во неделата, и два дена од боречки вештини центрично – кардио. Тој може да извлече клупа од преку 100 килограми , дури и повеќе од сопствената тежина, тој одржува и спринт тренинг за развој на тешки мускули.

Тој за прв пат започна како британски актер за сапунска опера. Тој предаваше кик-бокс за децата на британската телевизија Тони Џордан, кои подоцна напишаа мали улоги за него во сапуниците. Тој  продолжи да го комбинира своето време помеѓу дневната телевизија и акционата работа.

Неговата прва филмска улога беше за боречки вештини во Хонг Конг. Улогата ја доби во филмот “Деи Сеунг Чуи Кинг” во 2001 година. Исто така познат како Екстремен предизвик во САД, Аткинс почна да работи со некои од најдобрите режисери, кореографи и ѕвезди на исток, од Ву-пинг Јуен до Џеки Чен и Џет Ли.

Аткинс беше аудитиран за Бетмен против Супермен во Зора на правдата како Бетмен / Брус Вејн. Актерот на боречките вештини се надеваше дека ќе го прикаже “Темниот витез”, во улога што на крајот  отиде на холивудската ѕвезда Бен Афлек. Аткинс, сепак, доби големи улоги во ривалскиот Марвел Кинематографски Универзум. Беше во игра  со Рајан Рејнолдс за Вејд Вилсон / Оружје XI во 2009-та година, X-Men Origins: Wolverine , и Лучијан во Доктор Стинг во 2016 година.

Тој е меѓународна актерска ѕвезда и е доста наградуван. Аткинс  настапува и во Undisputed II: The Last Man Standing како подземен руски борец на МЛД Ури Бојка, кој се смета за еден од најголемите американски филмови за МЛД во последниве години. Тој продолжи да ја освојува Златната акциона ѕвезда за филмски награди во 2010 година за да ја повтори својата улога како Бојка во Undisputed III: Redemption. Тој, исто така, ја промовираше наградата Најпослушен актер на кинескиот меѓународен филмски фестивал во 2015 година за неговата улога во 3D акциониот филм Волф Воини.