Saturday, December 2, 2023
домаЖИВОТОвој дедо ќе ви каже каде живее, ве предизвикуваме да го повторите...

Овој дедо ќе ви каже каде живее, ве предизвикуваме да го повторите името на населеното место (ВИДЕО)

Со своите 85 букви, рид во Нов Зеланд, кој е засолниште на културата Маори, е запишан во Гинисовата книга на рекорди како место со најдолго име во светот.

Оние што имаат проблеми со неговото изговарање, можат да го наречат скратено – Таумат.

Имало иницијатива да се смени името, но мештаните не дозволиле.

Неговото полно име е:

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu.

Успеавте да прочитате?

-¿Dónde vives?-Pues en…

Публикувахте от Jorge Gundín Araujo в Петък, 26 юни 2020 г.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани