ЛУБЕНИЦАТА ЕФИКАСНО ГО ХИДРИРА, ДЕТОКСИЦИРА И ГО ЧИСТИ ЦЕЛОТО ТЕЛО НА КЛЕТОЧНО НИВО

Лубениците се нашите омилени летни плодови. Ако мислите дека лубениците само ќе ве надујат и наполнат со течност, време е да размислите повторно. Сочните лубеници се богати со многу хранливи материи и имаат највисока хранлива вредност на калории.

Лубениците се одлични за целокупното здравје, посебно со фактот дека ги има само одреден временски период од годината.

Лубениците се вкусни и хранливи и содржат здрава количина витамин А, Б6, Ц, Л-цитрулин, влакна, антиоксиданти и калиум. Покрај тоа, лубениците се најдобар извор на L-цитрулин.

Овие хранливи материи работат во совршена синергија и го зголемуваат вашиот имунолошки одговор, истовремено помагајќи ви да ги ослободите симптомите на дијабетес, астма, остеоартритис и ревматоиден артритис.

Еве некои повеќе бенефиции што се предвидени консумирајќи го ова сочно овошје:

1. Убива опасни бактерии и ги чисти бубрезите.

2. Семето од лубеница ја олеснува елиминацијата на бубрежни камења. Здроби лажица семе, и нека се потопи во врела вода.

3. Редовното консумирање на лубеници го намалува крвниот притисок и ја стимулира циркулацијата на крвта.

4. Витаминот Ц во лубениците го спречува стврднувањето на артериите.

5. Водата и влакната од кои се состои лубеницата го ослободуваат запекот.

6. Јадете лубеници редовно за да спречите рак на простата. Не заборавајте дека лубениците се богати со антиоксиданти.

7. Калиумот и магнезиумот ја ублажуваат мускулната болка. Овие минерали имаат важна улога во процесот на обновување во вашето тело.

8. Лубениците го елиминираат амонијакот од црниот дроб и го чистат целото тело.

Можете да консумирате лубеници на многу различни начини. Повеќето луѓе сакаат да додадат лубеници на нивните салати. Другите само сакаат да ги исечат на обични парчиња лубеници, или во најразлични декорирани фигури. А сокот од лубеница е идеја која мора да ја пробате.