КУРКУМА И МЕД – НАЈМОЌНИОТ АНТИБИОТИК ШТО ДУРИ И ЛЕКАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГО ОБЈАСНАТ

Додека конвенционалните антибиотици се екстремно презаситни, природните лекови како што се мед и куркума се многу корисни и го подобруваат здравјето на многу начини.

Медот ефикасно се бори против инфекции без да предизвика отпорни бактерии, за разлика од конвенционалните антибиотици. Една студија објавена во Европскиот весник за клиничка микробиологија и инфективни болести, откри дека медот ги уништува сите бактерии или патогени на кои тие го тестирале. Истражувачите откриле дека може да се применат локално и да се земаат внатрешно.

Според д-р Деј Картер:

“Нашето истражување е првото што јасно покажува дека овие производи базирани на мед во многу случаи може да ги заменат и кремите  антибиотици за рани , како и опрема како што се катетрите. Користењето на мед како средно лекување може исто така да го продолжи животот на антибиотиците. “

Од друга страна, куркумата е уште едно природно чудо со огромен број здравствени придобивки. Нејзините најважни соединенија се нарекуваат curcuminoids, и има моќно лекување, антиоксидантни, антиинфламаторни, антисептични, антибактериски и анти-габични својства.

Комбинацијата на овие две е најмоќниот антибиотик што може да го користиме. Исто така е позната како Златен мед и вообичаено се користи во медицината Ајурведа илјадници години. Неодамна, неговата употреба се зголеми експоненцијално во западната медицина и исхрана.

Според BenefitsOfHoney, оваа комбинација е “непроценлив природен лек за голем број заболувања , вклучувајќи варење, студ, грип, астма, хипертензија, висок крвен притисок, шеќер во крвта, артритис, шеќерна болест, срцеви заболувања, депресија и анксиозност, воспаление од рани и изгореници, егзема, псоријаза, акни и за стареење (ги штити црниот дроб и бубрезите). “

Покрај тоа, TurmericForHealth додава:

“Една студија покажа дека ајурведскиот лек кој содржи куркума и мед како две активни состојки го стимулирал производството и функционалноста на имуните клетки и на тој начин можел да резултира со подобрен имунитет против болести.

Комбинирањето на куркума со мед ја подобрува антимикробната активност. Тие заедно можат да дејствуваат против различни бактериски и габични заболувања за кои се знае дека предизвикуваат инфекции кај луѓето “.

“Куркумата, заедно со медот може да ја подобри хидратацијата на кожата и еластичноста и да придонесе за подобро здравје на кожата. Куркумата и медот се корисни за лекување на орален мукозитис кој се јавува како компликација на третманите за рак. “

Еве како да го подготвите:

Куркумен инфузиран мед

Состојки:

  • 1 кафена лажичка куркума (од терапевтски квалитет)
  • ¼ чаша суров мед
  • 2 капки лимонско есенско масло (опционално)

Измешајте ги состојките  добро и покријте ги. Смесата се чува на собна температура и се меша пред секоја употреба. За да се борите против грип или студ, земете половина лажичка од смесата, неколку пати на ден.