ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА ЏУЛИЈА РОБЕРТС

Џулија Фиона Робертс (родена на 28-ми октомври во 1967-та година) е американска актерка. Таа стана позната холивудска ѕвезда откако ја одглуми главна улога во романтичната комедијата „Убава жена“ во 1990 година, со што филмот заработи 464 000 000 долари на светско ниво. Откако беше номинирана за оскар за филмот „Челични Магнолии“ во 1990 година и „Убава жена“ (Pretty woman) во 1991-та година, го освои оскарот за најдобра женска улога во 2001-та година за нејзината изведба во филмот „Ерин Брокович“. Нејзините филмови „Свадбата на мојата најдобра другарка“, „Мистериозна пица“, „Нотинг Хил“, „Невестата бегалка“, „Денот на вљубените“, „Досието Пеликан“, „Единаесеттемина на Оушн“ и „Дванаесеттемина“, колективно ѝ донесоа приходи од над 24 милјарди долари, правејќи ја една од најуспешните актерки во однос на приходите.

Робертс стана една од најплатените актерки во светот, и беше на врвот на годишната листа на моќни луѓе во весникот „Холивуд репортер“, која најмногу заработува од женските ѕвезди од 2005 до 2006 година. Во 2003-та година, нејзината исплата за филмот „Убава жена“ од 1990 година изнесуваше 300 000 долари, а за нејзината улога во филмот „Насмевката на Мона Лиза“ и беа платени неверојатни 25 милиони долари. Од 2010 година, нето вредноста на Робертс беше проценета на 140 милиони долари.

Робертс беше именувана единаесет пати за една од 50-те најубави луѓе во светот во магазинот „Пипл“, што се изедначи со Хали Бери. Во 2001-та година, весникот за дами (Ladies Home Journal) ја рангираше како 11-та најмоќна жена во Америка, на чело со тогашната советничка за национална безбедност Кондолиза Рајс и поранешната прва дама Лора Буш. Робертс има компанија за производство наречена „Ред Ом Филмс“ (Red Om Films).

Еве неколку интересни факти за Џулија кои можеби не сте ги знаеле:

1) Таа потекнува од екстремно мешано наследство

Робертс е со англиско, шкотско, ирско, велшко, германско и шведско потекло.

2) Никогаш не сакала да биде актерка

Како дете, таа сонувала кога ќе порасне да биде ветеринар.

3) Можеби е најубавата девојка на светот

Робертс е прогласена во рекордни пет пати во списанието „People“ за најубава жена во светот.

4) Таа беше првата актерка која беше платена 20 милиони долари за улога

Робертс беше првата актерка која доби плата од 20 милиони американски долари,  за нејзината добитничка улога за Оскар во 2000 година како Ерин Брокович.

5) Таа е номинирана за тон големи награди во текот на нејзината кариера

Робертс има освоено три награди „Златен глобус“ (од осум номинации) и една награда во Академија (од 4 номинации), и како што споменавме погоре, беше гонг за најдобра актерка за нејзиниот настап како Ерин Брокович.

6) Таа беше највисоко платена актерка од 90-тите години

Робертс беше најплатена актерка во светот во текот на поголемиот дел од 90-тите години и исто така во првата половина на 2000-тите. Нејзината такса за убава жена во 1990 година беше 300.000 американски долари, но во 2003 година и беа платени огромни 25 милиони американски долари за улогата во Мона Лиза.

7) Таа беше во врска со неколку познати актери

Робертс, имала романтични врски со Џејсон Патриќ, Лиам Нисон, Кифер Сатерленд, Дилан Мек Дермот и Метју Пери. Со Сатерленд, ја раскинаа својата врска три дена пред закажаната венчавка во 1991 г.

8) Таа не требало да глуми главна улога во “Убава жена”

Улогата првично била прифатена од Мег Рајан, но таа подоцна ја одбила.

9) Сцената со ѓерданот не била планирана

Неславната сцена со ѓерданот во Убава жена не беше планирана. Очигледно, Џулија не се чувствувала добро, па Ричард Гир го затвори случајот за да се насмее и затоа што нејзината реакција беше толку совршена и искрена што решија да ја задржат во филмот.

10) Таа одби голема улога

Таа го одби женската главна улога во Шекспир во 1998 година, за кое Гвинет Палтроу ја освои наградата на Академијата.

11) Како дете ги грицкала ноктите на нозете

Како дете, Џулија ги грицкала ноктите на нозете наместо да ги сече. „Бев многу несигурна“, беше цитирана нејзината изјава во 2002 година.

12) Таа доживеа дебакл на своето деби на Бродвеј

Нејзиното деби на Бродвеј во претставата 2006 година „Три дена дожд“ доби страшни критики, но таа после тоа доби улоги во 70 претстави.

13) Таа практикува хиндуизам

Робертс откри во едно интервју од 2010 година дека верува  и практикува хиндуизам, велејќи дека е приврзаник на гуру Неим Кароли Баба.

14) Таа пред излегување се подготвува  на чуден начин

Робертс лежи на грб за да ја нанесе нејзината шминка пред да излезе. Таа тврди дека го прави ова затоа што и дава „релаксиран изглед“.

15) Таа сака да плете

Да, очигледно едно од омилените хоби на Џулија е плетењето.

16) Постои стар скелет од 9000 години, именуван по неа

Кога 9000 години стар женски скелет беше ископан во Бугарија во ноември 2004 година, археолозите го именуваа „Џулија Робертс“  бидејќи имал „совршени заби“.

Постави одговор

Your email address will not be published.