ЖЕРАРД БАТЛЕР – ЧОВЕКОТ КОМБИНАЦИЈА ОД МАШКОСТ И ИНТЕЛЕГЕНЦИЈА

Џерард Џејмс Батлер (роден на 13 ноември 1969) е шкотски актер, продуцент, пејач и музичар.

По проучувањето на правните науки, Батлер се сврте кон глума во средината на 1990-тите години со мали улоги во претставите како што се г-ѓа Браун (1997), филмот Џејмс Бонд “Утрешнината никогаш не умира” (1997) и “Приказна за мумијата” (1998).

Во 2000 година, тој глумеше како Дракула во ужасниот филм “Дракула 2000” со Кристофер Пламер и Џони Ли Милер.

Во улогата на Ерик, Фантомот во филмската адаптација на Џоел Шумахер во 2004 година на мјузиклот “Фантомот на операта” заедно со Еми Росум, оваа улога му додели номинација за Оскаровска награда за најдобар актер.

Во 2007 година Батлер се здоби со светско признание за неговото портретирање на кралот Леонидас во фантастичниот воен филм “Зак Снајдер” 300. Оваа улога му додели номинации за повеќе светски престижни награди како и награда за најдобар актер на “МТВ филмските награди” за најдобра борба.

Дознајте 50 интересни факти за актерот Џерард Батлер.

1. Батлер е роден во Пајсли во Ренфрушир, Шкотска.

2. Тој е најмладиот од трите деца.

3. Тој е син на Маргарет и Едвард Батлер, букмејкер.

4. Батлер е од католичко семејство.

5. Тој е од ирско потекло.

6. Семејството на Батлер се пресели во Монтреал, Квебек, кога имал шест месеци.

7. Неговата мајка се вратила во Шкотска со него, од Квебек, кога нејзиниот брак се расипал, кога Жерар имал 18 месеци.

8. Батлер бил главен момче во средното училиште Св Мирин и Св. Маргарет во Пајсли и постигнал респектабилни оценки – доволно добри за да освои место за студирање на право на Универзитетот во Глазгов.

9. Исто така, присуствувал и на шкотскиот младински театар додека бил тинејџер.

10. Батлер повторно не го видел татко му додека не бил на 16 години, кога Едвард Батлер повикал да се сретне со него во ресторан во Глазгов. Жерар се зближил со неговиот татко по оваа средба.

11. Ја прифатил понудата на Универзитетот во Глазгов за студирање на факултетот за правните науки.

12. За време на своето време како студент, тој стана претседател на универзитетската правна заедница, позиција за која Батлер подоцна изјави дека го офвлекла од неговиот зацртан пат.

13. Исто така пееше во рок бендот наречен Speed.

14. Додека Батлер бил 22-годишен студент, кај неговиот татко бил дијагностициран рак и тој починал од тешката болест.

15. Пред неговата последна година на Правниот факултет, Батлер замина една година да живее во Калифорнија.

16. Додека бил во Калифорнија, најчесто живеел во Венеција Бич, работејќи на различни работни места, често патувајќи и, според него, многу пиел, така што во еден момент бил уапсен поради девијантно однесување поврзано со алкохол. Батлер подоцна ја опиша оваа година како: “Бев надвор од контрола..”, и се правдал со зборовите дека” Јас сум млад, ова е живот. Ваков сум само за забава “.

По неговото слободно време во Америка, се вратил во Шкотска за да ја заврши својата последна година на Правниот факултет.

17. Неговото полно име е Џерард Џејмс Батлер.

18. Тој е актер кој се појавил на филм, сцена и телевизија.

19. Обучен адвокат, Батлер се свртел кон глума во средината на 1990-тите, со мали улоги во претставите како што е г-ѓа Браун, филмот Џејмс Бонд “Утрешнината никогаш не умира” и “Приказна за мумијата”.

20. Во 2000 година, тој глумеше како Дракула во ужасниот филм “Дракула 2000” со Кристофер Пламер и Џони Ли Милер.

21. Тој играше Атила Хунски во мини серијалот Атила.

22. Во 2000-тите години, Батлер се појавуваше во филмовите “Царството на огнот” со Кристијан Бејл и Лара Крофт, “Тумб Рајдер”:Колевка на животот” со Анџелина Џоли, пред да ја игра Андре Марек во адаптацијата на научната фантастика на Мајкл Кричон.

23. Потоа ну беше дадена улогата на Ерик, Фантомот во филмската адаптација на Џоел Шумахер во 2004 година на мјузиклот “Фантомот на операта” заедно со Еми Росум.

24. Оваа улога во “Фантомот на операта” му додели номинација за награда на филмската академија за најдобар актер.

25. Во 2007 година, Батлер доби признание за неговиот портрет на кралот Леонидас во фантастичниот воен филм на Зак Снајдер “300”.

26. Неговата улога во “300” му ги додели номинациите за награда за најдобар актер на филмската академија и номинации за награди за најдобар актер како и победа на “МТВ-филмските награди” за најдобра борба.

27. Тој глуми во романтичната драма Филм “П.С. Те сакам” со Хилари Свонк.

28. Беше ангажиран во филмовите “Ним” во 2008 година со Џоди Фостер и “РокнРола” со Идрис Елба.

29. Во 2009 година, тој глумеше во неколку филмови, вклучувајќи ја и романтичната комедија “Грдоста на вистината” со Кетрин Хајгл и трилерот “Граѓанин што ги почитува законите” со Џејми Фокс.

30. Во 2010-та година, тој ја играше улогата на Stoick the Vast во анимираниот акционен-фантастичен филм “Како да го обучиш твојот змеј”, улога што тој подоцна го репризираше во “Легендата на змејот Boneknapper”, “Подарокот на Ноќниот Гнев” и “Како да го обучиш својот змеј 2”.

31. Го играше воениот лидер Тулус Ауфидиус во филмот Кориолан, во 2011 година, модернизирана адаптација на истоимената трагедија на Шекспир.

32. Тој исто така го глумеше Сем Чилдерс акцискиот филм “Проповедник со автоматска пушка” во 2011 година.

33. Во 2012 година тој играше во биогравската драма на сурфери насловена како “Chasing Mavericks” со Џони Вестон и романтичната комедија “Playing for Keeps” со Џесика Биел.

34. Тој го глуми Мајк Банинг во акциониот трилер-филм “Падот на Олимп” заедно со Морган Фримен.

35. Работата на Батлер со ТВ сериите ја вклучува улогата на Марти Клејмор во ” The Young Person’s Guide to Becoming a Rock Star “, Гус во “Луси Саливан се мажи” и Џони Дон во “Поротата”.

36. Тој го поминува своето време помеѓу Лос Анџелес и Глазгов.

37. Батлер, наводно, изразил интерес за купување шкотски замок.

38. Батлер во интервју изјавил дека не пие алкохол.

39. Во 2011 година Батлер играше во добротворни натпревари за Глазгов Селтик Ф.Ц ..

40. Тој навива за Глазгов Селтик Ф.Ц. од детството.

41. Тој ќе го претставува клубот на Селтик во холивудски филм, во кој глуми како играч во “Играње за чувари”.

42. Во август 2013 година, Батлер купил акционерски капитал во Јамајка Талавас крикет тим, кој е дел од Лимасол Карибите Премиерна лига (CPL).

43. Батлер е поддржувач на добротворните настани на кампањата “Оброците на Марија” од 2010 година.

44. Во Лондон, Батлер работел низа чудни работи додека не зел учество во кастинг за актер кај режисерот Стивен Беркоф (кој подоцна се појави заедно со него во Атила (2001)) во сценско продукција на Кориолан.

45. Му беше доделен ликот на Рентон на актерот Еван Мекгрегор во сценската адаптација на филмот Trainspotting, истата претстава што го инспирираше да стане актер.

46. Неговото филмско деби беше младиот брат на Били Коноли во г-ѓа Браун.

47. Во 2000 година, Батлер беше ангажиран за две улоги кои за него ќе значат подем во неговата актерска кариера. Првата беше Атила Хунски во американскиот телевизиски мини-серијал Атила. Продуцентите на филмот сакаа познат актер да ја игра улогата, но подоцна го избраа Батлер.

48. Во улогата на Андре Марек во адаптацијата на големиот екран на романот на Мајкл Крејтон, Тимлин Батлер, играше археолог кој беше испратен назад во времето со тим од студенти за спасување колега.

49. Во 2003 година режисерот Џоел Шумахер одлучил тој да биде главниот актер за филмот “Фантом на операта”, филмска адаптација на истоимениот мјузикл на Ендрју Лојд Вебер.

50. Батлер немал никакво музичко искуство освен пеење во рок-бенд додека студирал да биде адвокат. За да се подготви за својата улога во “Фантомот на операта”, веднаш почна зема часови со вокален тренер. Потоа глуми на аудицијата со Шумахер и пејачката аудиција со Лојд Вебер, кои беа импресионирани од неговата изведба.