Времето денес променливо облачно со сончеви периоди

Променливо облачно со сончеви периоди. На повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и услови за појава на град. УВ=6 велат од УХМР.