389 новозаразени и 9 починати во Србија

Во последните 24 часа, девет лица починаа од коронавирус во Србија, а новозаразени се 389 лица.

Вкупо 7.648 лица биле тестирани во последните 24 часа. На респиратори има 187 лица, а 4.776 пациенти се хоспитализирани.

Досега починале вкупно 461 лица заразени со корона, додека вкупно 20.498 лица се заразени од почетокот на епидемијата.