НУТРИЦИОНИСТ СОВЕТУВА – ЗОШТО НЕ ТРЕБА ДА ПИЕТЕ КАФЕ НАУТРО

Сите ние имаме ритуал кога денот започне и веќе треба да станеме од кревет. Со сонливи очи, полубудни, сè уште во пижами, најпрво што помислиме е да одиме во кујната и да го подготвиме нашето утринско кафе. Дали ви е познат овој утрински ритуал? Сигурно! Колку пати само сте слушнале или пак самите сте кажале, дека едноставно денот не ви почнува без шолја кафе. Ако ви е потребна таа доза кафе наутро за да се активирате, тогаш спаѓате во огромна група луѓе кои денот го почнуваат со енергетската бомба – кафето.

Утринскиот ритуал на многумина го проучил  консултант во исхраната Карлин Розенблум, но никој не очекувал дека нејзините први критики би биле за таа посебна навика. Еве што таа има да каже за пиење кафе на празен стомак пред појадокот.

Чекај, зошто не треба да пијам кафе наутро?

„Постојат неколку причини зошто кафето не е првото нешто што треба да го сторите наутро, особено за жените“, вели Розенблум. Прво, го зголемува кортизолот, што може негативно да влијае на овулацијата, тежината и хормоналната рамнотежа, наутро и во вечерните часови.

„Пиење кофеин првото нешто наутро, кога кортизолот е голем, го омаловажува производството на хормонот и го менува времето на циклусот“, објаснува Розенблум. Ова може да предизвика да произведувате кортизол во моменти кога нормално би се намалило (како навечер). „Студиите исто така покажуваат дека конзумирањето кофеин кога кортизолот е висок, всушност може да предизвика да произведувате повеќе кортизол“, вели таа. „Иако размислувањето за ова не е целосно разбрано, дел од причината може да биде поврзана со влијанието на кафето врз одредени витамини и минерали.

Зошто високиот кортизол е лош?

„Кортизолот е неопходен за нашето здравје; сепак, проблемот е кога постојано сме нагласени да нашето тело континуирано произведува кортизол “, објаснува Розенблум. „Ова може да доведе до зголемен шеќер во крвта, што потоа доведува до зголемено производство на инсулин хормон, што доведува до отпорност на инсулин.“ Вишокот на кортизол може да доведе до ефекти како зголемување на телесната тежина, проблеми со спиењето и компромитиран имунолошки проблем.

Зошто треба да избегнувам да пијам кафе на празен стомак?

„Пиењето кафе прво нешто наутро, исто така, може да создаде здравствени проблеми на цревата“, вели Розенблум. Додека резултатите од студијата се двоумат за тоа како кафето влијае на вашиот микробиом на цревата (една неодамнешна студија сугерира дека всушност може да биде од корист), тоа го стимулира производството на киселина во желудникот. Ако сте склони кон рефлукс на киселина или други проблеми, вреди да се обрне внимание на вашите симптоми за да видите дали кафето ги влошува. Розенблум препорачува да се јаде појадок со храна богата со калциум (како јогурт, бадеми, спанаќ, или семе од чиа), кои помагаат да се неутрализираат и киселоста на кафето и киселата на желудникот. Таа исто така забележува дека кафето кога е ладно има околу 70 проценти помалку киселина од врелото кафе.

Па, кога треба да пијам кафе?

Ако се разбудите на релативно стандарден распоред, најдобриот начин е да си ставите чаша кафе после појадок, помеѓу 9:30 часот и попладне,  кога нивоата на кортизол типично се ниски. (Тој е врзан за активностите, па ако вашиот „ден“ започне значително порано или подоцна од просекот, соодветно прилагодете се.) Во тој момент, кафето, всушност, ќе ви даде потребно засилување,  надвор од потенцијалниот пад на енергијата.

Ако кортизолот е висок утрото, зошто сè уште се чувствуваме грдо?

Розенблум објаснува  неколку потенцијални причини. Вашите навики на кафе:

Ако сте навикнати да пиете кафе наутро штом се пробудите, вашето тело можеби ќе дојде да го користи кофеинот одпосле и да ги исфрли неговите природни механизми за будење.

Дехидрираност: Вие губите вода додека спиете, па можеби се будите дехидрирани, особено ако не сте пиеле доволно вода во текот на денот.

Лоши навики на спиење: На повеќето луѓе им е потребен седум до осум часа сон, па ако паднете значително кратко, ќе го чувствувате без разлика на што и да било.

Таа исто така забележува дека квалитетот на спиењето е исто толку важен како квантитетот и препорачува да се промовира одморен сон со –  60 минути пред спиење, да се практикува пиење билен чај, туширање , или читање книга. „Обидете се да одите во кревет и да се будите во исто време секој ден“. – советува таа.

Истражувања покажуваат дека кафето како стимуланс наутро дефинитивно има одличен ефект кај луѓето и нивната продуктивност во утринските часови кога се консумира како препорачаното.

Според истражувањето на Нестле и брендот Нескафе спроведено од „ГФК Скопје“, македонските кафеџии кафето го консумираат најмногу поради социјализација, но голем е процентот и на утрински кафе-пијачи.