НИКОЛАС ХУЛТ – ХОРСКОТО МОМЧЕ НА КОЕ АКТЕРСТВОТО НЕ МОЖЕ ДА МУ ОДОЛЕЕ

Николас Хулт е англиски актер. Неговота работа вклучува поддршка од големи буџетски мејнстрим продукции и улоги во независни проекти и во американската и британската филмска индустрија. Тој е номиниран за награди како Британска академија за филмска награда и награда за критичари.

Хулт уште како дете се појавувал во локалните театарски продукции. Деби на екранот на возраст од седум години во филмот “Интимните односи” од 1996 година, и се појави во неколку телевизиски програми помеѓу 1998 и 2001 година. Пробивот на Хулт дојде кога тој го прикажува Маркус Бруер во комедиската драма во филмот “За момче” од 2002 година, каде беше номиниран за филмската награда “Критики за избор” за најдобар млад изведувач.

Во 2013 година, Хулт ја одигра главната  улога во фантазијата Џек Гигантскиот убиец и глумеше како зомби во романтична комедија Топло Тело. По улогата во “Mad Max: Fury Road” (2015), Хулт глуми во голем број  филмови пред да ги претстави вистинските личности како Роберт Харли, Ерл од Оксфорд во историската црна комедија “Омилен” (2018) и писателот JRR Толкин во Толкин (2019).

Прочитајте нешто плус за ова неверојатно талентирано момче:

 • Неговото полно име е Николас “Ник” Карадок Хулт.
 • Хулт е роден на 7 декември 1989 година.
 • Неговиот хороскопски знак е Стрелец.
 • Роден е во Вокингем, Беркшир, Англија.
 • Неговите родители се Роџер Хулт, кој е пилот и Гленис Хулт, која е професор по пијано.
 • Николас има брат по име Џејмс, и две сестри Клариста и Рози.
 • Сите тие имале некое актерско искуство во минатото.
 • Николас Хулт е висок 1,89 м.
 • Тој присуствувал во младата театарска школа во Лондон, а ова исто така е истото училиште каде студирала  и Ејми Вајнхаус.
 • Од театарската школа, тој продолжил на школата Ранелаг, која била локално црковно средно училиште.
 • На возраст од 7 години, Хулт го игра Боби во филмот Интимски односи (1996).
 • Тој го игра Маркус Бруер во филмот “За едно момче” од 2002 година.
 • Од 2007 до 2008 година тој го играше Тони Стонем, во британската телевизиска серија Скинс.
 • За неговата улога во Скинс, тој освои награда за извонреден актер во серијата драми.
 • Тој не присуствувал на седмата сезона на Скинс Велика Британија, бидејќи имал премногу работа.
 • Во 2011 година ја игра улогата на Хенк Меккој / Звер во X-Men: First Class, каде што ја доби наградата ИГН за најдобра ансамблска улога.
 • Тој беше во “X-Men: Days of Future Past”, кој беше хит во јули 2014 година.
 • За време на снимањето за Кин Еди, Хулт извршил трик каде што требало да го погоди автобус, но автобусот застанал премногу доцна и всушност го удрил, ногата дури и му се скршила бидејќи летал низ прозорецот.
 • Негов омилен спорт е кошарка.
 • Тој обожава  да  свири тромбон.
 • Хулт самиот се претставува како хорско момче.
 • Неговиот профил на Twitter е @NicholasHoult.