ИЗНЕНАДЕТЕ ГИ ВАШИТЕ ДЕЧИЊА СО ДОМАШНИ, МАЛЕЧКИ И ВКУСНИ ПРАЛИНИ КОИ ЌЕ ГИ ОБОЖАВААТ

Пралините се секогаш сладок предизвик за целото семејство посебно за најмалечките во семејството. Малечки , вкусни топчиња на кои не можете да одолеете. Изненадете ги вашите најблиски со овој сладок десерт.

Потребни состојки:

  • 250 грама чоколадо
  • 2 лажици масло
  • 1 лист желатин
  • 34 бисквити
  • 150 грама маскарпоне
  • 40 грама шеќер во прав
  • 1 ќесичка ванилин шеќер
  • 100 грама слатка павлака

На пареа стопете го чоколадото заедно со маслото и потоа премачкајте 25 калапи за пралини и оставете ги да се изладат. Остатокот од стопеното чоколадо оставете го за премачкување на пралините.

Ставете го желатинот во вода за да набабри, а бисквитите искршете ги на мали парчиња, натопете ги во кафето и ставете ги во корпите.

Измешајте го маскарпонето со ванилин шеќер и со шеќер во прав, а павлаката измешајте ја додека да стане шлаг.

На набабрениот желатин додајте му две лажици павлака и загрејте го за да се растопи. Потоа, во смесата додајте ги маскарпонето и шлагот и мешајте.

Корпите со бисквити наполнете ги со крем, ставете ги во фрижидер за да се изладат, а потоа прелијте ги пралините со слој чоколадо. Постојано чувајте ги во фрижидер.