ЧОКОЛАДО И КОКОС – СОВРШЕНА КОМБИНАЦИЈА НА БРЗИ И ВКУСНИ БОМБИЦИ

Нема човек кој може да одолее на сладок и префинет вкус од чоколадо и кокос. Овие чоколадни топчиња се исклучително вкусни и лесни за подготовка. Изненадете ги вашите најмили со овој десерт во кој со сигурност ќе се заљубите.

Потребни состојки:

  • 130 г кокос
  • 3 мали лажички кокосово масло
  • 3 мали лажички мед или јаворов сируп
  • 2 мали лажички незасладено кокосово млеко
  • ½ мала лажичка екстракт од ванила
  • 1 прстофат сол
  • 100 г темно чоколадо

Изматете 75 грама од кокосот заедно со кокосовото масло, додека смесата не стане како путер. Додајте го медот, кокосовото млеко, екстрактот од ванила и солта и добро промешајте додека не се поврзат.

Растопете го чоколадото на пареа и додадете го во останатите состојки.

Додадете го остатокот од кокосот и замесете ја смесата како тесто.

Обликувајте топчиња, увалкајте ги во кокос и оставете ги во фрижидер на 1 час.