Уапсени 18 лица на протестите против корупцијата во Софија

Полицијата во Бугарија уапси 18 лица после помалите судири за време на протестот против корупцијата во центарот на Софија, недалеку од местото каде што се собраа приврзаниците на бугарската Влада.

На демонстрациите против корупцијата на улица излегоа илјадници луѓе кои ги обвинија главниот државен обвинител и Владата дека намерно ги одложуваат истрагите за врските меѓу бугарските олигарси и функционерите, „склони кон земање мито“.

Демонстрантите се собраа втор ден по ред откако, по наредба на обвинителството, беше извршена рација во канцеларијата на бугарскиот претседател Румен Радев, кој често ја критикува Владата.

Владејачката партија ГЕРБ, од чии редови доаѓа премиерот Бојко Борисов, соопшти дека Радев подгрева политичка криза која, како што истакна оваа централно-десничарска партија, „може да биде само во служба на сомнителни деловни интереси“.

Во денешното обраќање до нацијата, Радев рече дека протестите покажале оти на Бугарите од сите политички определби им е доста од сè, и ги повика Владата и главниот државен обвинител да поднесат оставка.

– Корупцијата, рекетирањето од страна на обвинителите и непостапувањето против крадците… како и недостигот на правда, е она на што луѓето се спротивставија, рече Радев. (МИА)