Совршен десерт за летниот период – Крем торта со праски

Брз, лесен и едноставен рецепт кој со сигурност ќе го обожавате, посебно во летниот период. Вкусете го дрскиот вкус на праската преку совршена крем торта.

Потребни состојки:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици масло
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 ванилин шеќер
 • 1 прашок за печиво
 • излупени и сечкани праски
 • 2 пудинзи од слатка павлака
 • 600 милилитри млеко
 • 1 шлаг крем

Започнете со подготовка на бисквитот – изматете ги јајцата, додајте ги шеќерот и ванилиниот шеќер и продолжете со мешање. Додајте ги маслото и млекото, прашокот за печиво и брашното, па продолжете да мешате.

Истурете ја смесата во калап и печете 15 минути на температура од 200 °С.

Прелијте го топлиот бисквит со трите лажици млеко, наредете ги праските и над нив ставете го претходно зготвениот пудинг. Оставете да се излади, а потоа украсете со шлаг крем.

Постави одговор

Your email address will not be published.