Sunday, December 10, 2023
домаЖИВОТПИРС БРОСНАН- ЕДЕН ОД НАЈЗАВОДЛИВИТЕ И НАЈУСПЕШНИТЕ МАЖИ ВО СВЕТОТ

ПИРС БРОСНАН- ЕДЕН ОД НАЈЗАВОДЛИВИТЕ И НАЈУСПЕШНИТЕ МАЖИ ВО СВЕТОТ

Tаткото на Броснан го напуштил семејството кога Пирс бил дете и иако биле повторно обединети подоцна, тие никогаш не биле блиски. Неговата најпопуларна улога е британскиот таен агент Џејмс Бонд.

Смртта, во 1991 година, на Касандра Харис, неговата сопруга со која беше во брак единаесет години, го остави со три деца – Кристофер и Шарлот од првиот брак на Касандра и Шон од нивниот брак. По нејзината смрт, тој имал две деца со својата втора сопруга, Кили Шеј Броснан.

Броснан е најпознат по улогата во ТВ-серијата Ремингтон Стил (1982) како титуларен лик, а совршен е и во познатиот филмски лик Џејмс Бонд во “Голден еј” (1995), “Утре никогаш не умира” (1997), “Светот не е доволен” (1999) и Умри друг ден (2002).

Неколку факти за Пирс Броснан:

Факт 1

Пирс Брендан Броснан е роден на 16 мај 1953 година во Наван, Ко Меат, Ирска.

Факт 2

Бил израснат во Ирска, додека неговото семејство не се преселило во Велика Британија, што објаснува зошто тој е способен да игра толку многу ликови од двете земји.

Факт 3

Неговиот татко го напуштил семејството кога бил мало дете и никогаш не бил близок или инволвиран во ништо што го поврзувало со неговиот татко.

Факт 4

Десет години по смртта на неговата прва сопруга се омажи за Кили Шеј Смит и со неа има две деца.

Факт 5

Пирс Броснан е познат по малата лузна на десната страна на неговата врвна усна што ја доби од филмот “Утре никогаш не умира” во 1997 година кога го удри каскадер.

Факт 6

За секоја од неговите улоги како Џејмс Бонд добил автомобил покрај неговата плата.

Факт 7

Пирс е избран повеќе пати како еден од педесетте најубави луѓе во светот.

Факт 8

Тој е многу клаустрофобичен и некои од неговите улоги, особено во “Дантенов врв” биле реализирани со многу потешкотии.

Факт 9

Пирс Броснан има двојно државјанство со Ирска и САД откако стана американски државјанин на 23 септември 2004 година.

Факт 10

Тој е сопственик на куќа во Хаваискиот остров Кауаи а живее во Малибу, Калифорнија. Заедно со неговата сопруга, тој донираше 100.000 долари за да го реноовира игралиштето во Кауаи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани