Wednesday, December 6, 2023
домаЖИВОТВкусовиНАПРАВЕТЕ ГО ДОМА ОВОЈ ЗДРАВ ЕЛИКСИР – ВКУСЕН И МИРИЗЛИВ ЛИКЕР ОД...

НАПРАВЕТЕ ГО ДОМА ОВОЈ ЗДРАВ ЕЛИКСИР – ВКУСЕН И МИРИЗЛИВ ЛИКЕР ОД АРОНИЈА КОЈ ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ

Аронија е зрнесто овошје, слично на боровинките и е високо отпорно на ниски температури, поради што често се нарекува и сибирска боровница. Расте на листопадна грмушка.

Аронијата е овошје кое до неодамна воопшто не беше проучено. Има извонредни лековити својства, а древните Индијанци го користело за приготовка на многу разни лекови и други состојки кои секојдневно ги употребувале. Според најновите истражувања, аронијата е одлична во справувањето со слободните радикали во организамот.

Плодовите на црната аронија се исклучително богати со витамини. Таа содржи витамин Ц, А, Е, Б2, Б6, Б9 и многу реткиот витамин П. Од минералите содржи калциум, калиум, железо, молибден, манган, фосфор и јод. Во сите плодови содржи голема концентрација на антиоксиданси (танини, биофеноли, флавоноиди, антоцијанини, катехини) и се смета дека е поголем антиоксиданс од брусницата. Затоа е корисна во превенцијата против малигните заболувања, ефикасно го прочистува организмот од штетни матерјали па и тешките метали. Освен ова аронијата содржи и редок овошен шеќер сорбитол.

Здравствениот бенефит од користење на аронијата е огромен.Од лековитите својства што и ги препишуваат најмогу се користи за прочистување на крвта, ја подобрува циркулацијата, ги спречува болестите на срцето, ја ублажува мигрената и главоболката, го регулира крвниот притисок и холестеролот, поволно делува на цревата и желудникот, ги намалува воспалителните процеси, ја регулира работата на тироидната жлезда, го спречува развојот на вирусните и бактериските инфекции, го регулира шеќерот во крвта, го успорува развојот на атеросклерозата, штити од деменција и Алцхајмерова болест, лечи уринарни инфекции, овозможува правилна работа на жолчката и црниот дроб и покрај тоа што ги прочистува.

На нашиот пазар може да се најде свежа, сушена, во облик на чај или сок и во прашкаста форма. Најчесто се консумира како пијалак (чај, сок, компот , ликер или со јогурт) но исто така се користи во разни готвени јадења, салати и десерти.  Аронијата не е само извор на здравје туку и вкусен зрнест плод од кој може да се направат многу вкусни работи.

Ние ви претставуваме рецепт за убав, домашен ликер од аронија.

Потребни состојки:

  • 500 грама зрнца од аронија
  • 350 грама шеќер
  • 1 литар црно вино
  • 150 милилитри рум
  • 1 парче цимет во стапче
  • 2 каранфилчиња
  • 1 мешунка од ванила

Ставете ги виното, шеќерот, аронијата и зачините во лонец. Потоа преполовете ја мешунката од ванила, отстранете ги семките со нож и ставете ги посебно внатре, па додајте ја и мешунката. Варете на тивок оган околу 15 минути додека шеќерот целосно не се растопи. Тргнете го од огнот и оставете ја смесата малку да се олади па после додајте рум и промешајте.

Истурете ја течноста во подготвени стерилизирани шишиња (заедно со зрнцата и зачините), па затворете и оставете да отстојат најмалку 4 недели. Повремено ќе треба само да ја промешате содржината што претходно сте ја туриле во шишињата. Се служи ладно во соодветна чаша.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани