Saturday, December 2, 2023
домаЖИВОТВКУСЕН КОЛАЧ ПОДГОТВЕН ЗА 10 МИНУТИ КОЈ НЕ СЕ ПЕЧЕ

ВКУСЕН КОЛАЧ ПОДГОТВЕН ЗА 10 МИНУТИ КОЈ НЕ СЕ ПЕЧЕ

Ако во последен момент ви се најавиле гости, а сакате да ги изненадите со нешто вкусно и благо, а да не поминете многу време во кујната, овој десерт е одлична идеја. Толку е лесен за подготовка, а воедно и вкусен, па може да го направат дури и оние што не се љубители на готвењето. Пробајте го овој рецепт за брз и вкусен колач кој не се пече и изненадете се од самите себеси.

Потребни состојки за колачот:

  • ½ л млеко
  • 1 кесичка за инстант пудинг со ванила
  • 3 лажици шеќер
  • 300 г меки бисквити со желе полнење
  • 300 г бисквити со путер

Состојки за глазурата:

  • 100 грама чоколадо
  • 50 грама путер
  • 3 лажици вода
  • 3 лажици шеќер

Во голема плитка чинија наредете ги бисквитите за да го покриете дното.

Над бисквитите истурете го врелиот веќе подготвен пудинг (според упатството).

Важно е пудингот да е врел за да ја омекне подлогата. Ако сакате колачот да биде покремаст, дуплирајте ја количината на млеко, шеќер и инстант пудинг.

Наредете ги меките желе бисквити со опачината нагоре, прекривајќи ја целата површина со пудингот од ванила.

Чоколадото, шеќерот и водата растопете ги на пареа додека не добиете густ прелив. Тргнете го преливот од оган, ставете го путерот, измешајте и прелијте го целиот колач. Послужете го колачот кога добро ќе се излади.

Може да ги наредите бисквитите во калап за торта и да го повторите истиот процес за да ги изненадите гостите со вкусна торта која можете да ја декорирате по ваш вкус и креативност.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани