ВКУСЕН КОЛАЧ ПОДГОТВЕН ЗА 10 МИНУТИ КОЈ НЕ СЕ ПЕЧЕ

Ако во последен момент ви се најавиле гости, а сакате да ги изненадите со нешто вкусно и благо, а да не поминете многу време во кујната, овој десерт е одлична идеја. Толку е лесен за подготовка, а воедно и вкусен, па може да го направат дури и оние што не се љубители на готвењето. Пробајте го овој рецепт за брз и вкусен колач кој не се пече и изненадете се од самите себеси.

Потребни состојки за колачот:

  • ½ л млеко
  • 1 кесичка за инстант пудинг со ванила
  • 3 лажици шеќер
  • 300 г меки бисквити со желе полнење
  • 300 г бисквити со путер

Состојки за глазурата:

  • 100 грама чоколадо
  • 50 грама путер
  • 3 лажици вода
  • 3 лажици шеќер

Во голема плитка чинија наредете ги бисквитите за да го покриете дното.

Над бисквитите истурете го врелиот веќе подготвен пудинг (според упатството).

Важно е пудингот да е врел за да ја омекне подлогата. Ако сакате колачот да биде покремаст, дуплирајте ја количината на млеко, шеќер и инстант пудинг.

Наредете ги меките желе бисквити со опачината нагоре, прекривајќи ја целата површина со пудингот од ванила.

Чоколадото, шеќерот и водата растопете ги на пареа додека не добиете густ прелив. Тргнете го преливот од оган, ставете го путерот, измешајте и прелијте го целиот колач. Послужете го колачот кога добро ќе се излади.

Може да ги наредите бисквитите во калап за торта и да го повторите истиот процес за да ги изненадите гостите со вкусна торта која можете да ја декорирате по ваш вкус и креативност.