Ужас во Кина: Торнадо опустоши цел град, најмалку петмина загинати (ВИДЕО)

Системот на бура беше најсилен во областа меѓу Пекинг и Шангај. Многу области беа погодени од урагански ветрови, силни грмежи и многу обилни дождови, а забележано е и торнадо.

Торнадото погоди делови од градот Хеза и окрузите Донгминг и Јуанченг доцна попладне во петокот.

Најмалку пет лица загинаа, а повеќе од 100 луѓе се повредени во торнадото, според властите.

Comments are closed.