Грчката амбасадорка ЈА НАПУШТИ СЕДНИЦАТА ОТКАКО СИЛЈАНОВСКА КАЖА САМО МАКЕДОНИЈА БЕЗ СЕВЕРНА

Во  Собранието денеска новата претседателка Гордана Силјановска Давкова положи свечена заклетва, во која ја изостави Северна и кажа дека ќе и служи на Македонија.

Грчката амбасадорка Филипиду демонстративно си заминала од собраниската ложа, заради употребата на терминот Македонија при заклетвата од Претседателката Силјановска Давкова, објави пратеникот Антонијо Милошоски.