НЕВЕРОЈАТНИ ФАКТИ ЗА ФАСЦИНАНТНИОТ СТИНГ

Неговото полно име е Гордон Метју Томас Самнер.

Стинг е англиски музичар, пејач, текстописец, мулти-инструменталист, активист, актер и филантроп.

Тој беше главен текстописец, пејач и басист за новиот бран рок бенд Полицијата од 1977 до 1984 година, пред да започне соло кариера.

Во неговата музика вклучувал елементи на рок, џез, реге, класиka, и worldbeat.

Како соло музичар , тој доби 16 Греми награди (неговиот прв во категоријата најдобар рок инструмент во 1980 година, за “Регата де Блан”), три Британски награди, вклучувајќи и Најдобра британска машка во 1994 година и одличен придонес во 2002 година, Златен глобус, Еми и три номинации за Оскар за најдобра оригинална песна.

Беше примен во Холивудската славна куќа на славните во 2002 година и Халката на славните како член на The Police во 2003 година.

Во 2000 година, тој доби ѕвезда на Холивудската патека на славните за снимање.

Во 2003 година, Стинг добил CBE од Елизабет II во Бакингемската палата за услуги за музика, и беше направен во центарот на Кенеди во Honoree во Белата куќа во 2014 година.

Со The Police, Стинг стана еден од најдобро продаваните музички уметници во светот.

Како соло артист и заедно со издаваштвото на бендот The Police, тој продал над 100 милиони записи.

Во 2006 година, Пасте го рангираше 62. од 100-те најдобри композитори.

Тој беше рангиран како 63-ти од 100-те најголеми уметници од VH1 листата на рок изведувачи, и 80-ти на 100-те најголеми музички ѕвезди на магазинот Q од 20 век.

Стинг и Стилер имаат четири деца: Брижит Мајкл, Џејк, Елиот Полин и Џакомо Лук.

Џакомо Лук е инспирација за името на коњ Џакомо, освојувач на Кентаки.

Стинг изјавил дека неговите деца нема да го наследат неговото богатство од 180 милиони фунти, стравувајќи дека неговото богатство е “албатрос околу вратот” и дека “нема да имаат многу пари, бидејќи секојдневно го трошиме”.

Стинг трча пет милји на ден и вежба аеробик.

Учествувал во трчање на трки на парламентот Хил за добротворни работи.

Дополнителни факти за животот и работата на Стинг:

Прекарот “Стинг” потекнува од црн и жолт џемпер

Од сите нешта, Стинг го заработил своето познато име од изведбата во џез клубови додека носел карактеристичен џемпер во кој изгледал како огромна пчела.

Работел како собирач на данок во текот на денот

Една од најстарите работни места на Стинг не била гламурозната музика.

Подоцна тој ја опишал својата работа за собирање даноци од луѓе во долгови како “дробење на души”.

Работел како кондуктер во автобус и градежен работник.

Бил квалификуван учител неколку години

Најкул учител некогаш викале неговите ученици.

Во вечерните часови и во текот на викендите почнал да свири џез за време на паузите од наставата.

Тој се појави на Бродвеј
Стинг го играше Мек Нож во Threepenny Opera на Бертолт Брехт во 1989 година. Директорот Џон Декстер одби да го нарече Стинг, а потоа го нарече Томи Стил по пејачката од 1950-тите. Подоцна му ја позајмил музиката за бродвејскиот мјузикл “Последниот брод”.

Тој, исто така, дејствувал во голем број филмови, вклучувајќи ги и Dune, Quadrophenia and Lock, Stock and Two Smoking Barrells.
Тој се појавува во “Money for nothing” од Dire Straits
Ако некогаш сте помислиле дека класиката од 1980-тите звучи чудно , тогаш тоа е затоа што Стинг обезбедил поддршка во вокалите.

Тој глуми во 1980-тите во цртаниот филм “Captain planet”.

Од 1990 до 1992 година, тој го играше лошиот Зарм. Подоцна тој беше заменет од Дејвид Ворнер и Малколм Мек Доуел.