Денеска очекувајте пороен дожд и засилен ветер, еве какво ќе биде времето цела недела

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 26 до 31 степен. УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност, попладне со услови за краткотраен дожд и грмежи. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 31 степен.

И во наредните денови времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност, во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи.

Во среда на повеќе места ќе биде нестабилно, а локално процесите ќе бидат и поинтензивни.

Постабилно и нешто потопло време се очекува кон крајот на седмицата.