19 МОЌНИ ЛЕКЦИИ ОД РОБИН ВИЛИЈАМС ЗА ЖИВОТОТ, ЉУБОВТА, ПАРИТЕ И ОСАМЕНОСТА

Робин Вилијамс (21 јули 1951 – 11 август 2014) беше американски актер и комичар. Роден во Чикаго, Вилијамс започнал да работи со  комедијата во Сан Франциско и Лос Анџелес во средината на 1970-тите, и е заслужен за водечката ренесанса на комедијата во Сан Франциско. По објавувањето на славата играјќи го вонземјанин Морк во ситком, Морк и Минди (отфрлен од Среќните денови), Вилијамс ја основа кариерата во двете стенд-ап комедии и игран филм. Тој беше познат по своите вештини за импровизација и широк спектар на незаборавни карактерни гласови кои ги создал. Вилијамс беше изгласан за најсмешната личност на сите времиња.

По неговата прва филмска улога во Попај (1980), Вилијамс глуми во бројни филмови кои постигнаа критички и комерцијален успех, вклучувајќи го и “Светот според Гарп” (1982), Москва на Хадсон (1984), Добро утро, Виетнам (1987) Друштвото на мртвите поети (1989), Awakenings (1990), Аладин (1992), Фишер Кинг (1991), Патч Адамс (1998), Едночасовна фотографија (2002) и Најголемиот татко во светот (2009) , како што се Хук (1991), г-ѓа Дубтфар (1993), Џуманџи (1995), Птицата (1996), Добро Вили Хантинг (1997) и Триологија на ноќта во музејот (2006-2014).

Вилијамс беше номиниран четири пати за наградите на Оскарите, освојувајќи го најдоброто место како второпласираниот актер за неговата претстава како психолог Шон Магуер во Good Will Hunting. Тој исто така доби две награди “Primetime Emmy”, шест награди “Златен глобус”, две награди за најдобар телевизиски актер и четири Греми награди.

На 11 август 2014 година, Вилијамс извршил самоубиство во својот Рај Cay, Калифорнија, во својот дом на возраст од 63 години. Неговата сопруга му го припишала неговото самоубиство на неговата борба со болеста на Леви.

Робин Вилијамс повеќе не е со нас, но неговата голема мудрост никогаш нема да го напушти овој свет. Тоа е неговото најголемо наследство, заедно со неговите неверојатни актерски способности. Вилијамс умрел на 63 години и имал 100 прекрасни улоги во својата професионална кариера. Тој ни натера да се смееме и да размислуваме, и нè натера да се потопиме подлабоко во нашите мисли.

 Ги сакавме неговите комедии и смислата за хумор. Вилијамс секогаш ќе живее преку своите остри мисли и мудри зборови. Овој брилијантен човек говореше на јазикот на мудроста, а неговите зборови беа секогаш со длабока суштина.

Прочитајте ги овие 19 негови најголеми цитати:

1. Вие добивате само малку искра на лудило, и не смеете да ја изгубите.

2. Суштествената вистина е дека понекогаш сте загрижени дека ќе дознаат дека нештото е необично, дека навистина не го имате. Ја изгубивте музата или најлошиот страв , воопшто не го имавте. Поминав низ целото лудило .

3. Без разлика што луѓето ви кажуваат, зборовите и идеите можат да го променат светот.

4. Освојувањето на Оскар е чест, но, меѓу вас и мене, тоа не ги олеснува работите.

5. Јас мислев дека најлошото во животот е да се завршите сами. Но сфатив дека Најлошото во животот е да останете меѓу луѓе со кои се чувствувате сами.

6. Ве молам, не грижете се многу. Бидејќи на крајот, никој од нас не е многу голем и моќен на оваа Земја. Животот е минлив.

7. Твитови? Тоа е убивствен разговор. И луѓето што фотографираат со телефон или ве снимаат, понекогаш скришно, се гадни. Тие доаѓаат и само почнуваат да разговараат со вас, и можете да го видите црвеното светло на нивниот телефон.

8. Јас верувам во љубов; тоа е прекрасно – особено за љубов (по) трет пат , тоа е уште поскапоцено; тоа е неверојатно.

9. Реалност: Кој концепт!

10. Политиката е толку лична, злобна и непосредна, како ли овие луѓе функционираат? Дури и локалната политика во која живеам стана толку грда и одвратна.

11. Жал ми е, ако сте биле во право, јас би се согласил со вас.

12. Понекогаш работите што ги направив, филмовите кои не излегоа многу добро – едноставно да продолжам си викам:, Зошто го сторив тоа? ‘Но, на крајот, не можам да жалам поради тоа што се сретнав со неверојатни луѓе низ текот на работата. Секогаш имаше нешто што вреди.

13. Комедијата дејствува оптимизам.

14. Пролет е начинот на кој природата ви кажува: Ајде бидете среќни!

15. Кокаинот е Божји начин кој ви кажува  дека правите премногу пари.

16. Никогаш не земајте борба со грдо лице, немаат што да изгубат.

17. Медицина, право, бизнис, инженерство, ова се благородни цели и неопходни за одржување на животот. Но, поезијата, убавината, романтиката, љубовта: тоа е она за што остануваме живи.

18. Ќе имате лоши времиња, но тие секогаш ќе ве разбудат и однесат до работи за кои не сте обрнувале внимание.

19. Добрите луѓе завршуваат во пеколот, бидејќи не можат да си простат.

Вилијамс никогаш не се плашел да зборува за животот, љубовта, политиката, религијата, човековите права и сè што нè прави живо човечко суштество. Неговите зборови беа љубезни и неговата мудрост беше чиста. Актерот секогаш бил искрен, и не се срамел од неговите гледишта. Тој дури и се обиде да им помогне на луѓето да размислуваат повеќе и поопширно.

Животот е премногу краток за да го потрошиме. Ако Вилијамс сега беше меѓу нас , тој ќе кажеше  дека треба да го зграпчите моментот и да уживате во секоја минута.  Време е да донесете нови промени во вашиот живот!