Tuesday, June 28, 2022
рекламно место 1spot_img
домаИСТОРИЈАНа денешен ден во 1943 година беше масакрот кај Ваташа

На денешен ден во 1943 година беше масакрот кај Ваташа

На денешен ден, 16 јуни 1943 година, се случил масакр — кога биле стрелани 12 младинци од селото Ваташа, во близина на Моклиште, кај месноста Чаир, на 2 км оддалеченост од Ваташа.

Колежот бил извршен од бугарската воjска и полициски одреди на чело со капетан Борис Жеглов, поручник Борис Костов и подофицер Петко Опреков, под команда на полковник Љубен Апостолов, командант на 56. Велешки пешадиски полк од Петтата бугарска армија.

Во нивна чест, писателот Славко Јаневски им ја посветил неговата славна „Цветови“! СЛАВА ИМ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани