Tuesday, June 28, 2022
рекламно место 1spot_img
домаЗБОР ТЕМААктуелностиОРБАН НЕМА ДИЛЕМА: Откри кој е еден од поттикнувачите на војната во...

ОРБАН НЕМА ДИЛЕМА: Откри кој е еден од поттикнувачите на војната во Украина! Треба да одговораат!

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го наведе милијардерот финансиер Џорџ Сорос меѓу „поттикнувачите на војната“ во Украина.

Во интервју за Радио Кошут денес, Орбан рече дека само мирот ќе ја спречи инфлацијата и ќе ја спаси економијата од понатамошни шокови, но тој призна дека Украина има „право да се брани“.

Тој исто така рече дека Унгарија сега е практично единствената земја која сака мир. Навистина, Будимпешта, за разлика од повеќето други европски метрополи, одби да испрати оружје во Украина.

„Мораме да финансираме мир, а не војна“, објасни Орбан.

Сепак, тој нагласи дека има луѓе кои се заинтересирани за продолжување на конфликтот.

„Сега е сосема очигледно дека има деловни кругови кои се заинтересирани за оваа војна. Нив ги симболизира Џорџ Сорос. Отворено зборува за потребата од продолжување на војната. Тоа се поттикнувачи на војна кои сакаат да заработат од војната“, рече премиерот и додаде дека таквите „поттикнувачи“ треба да одговараат.

Говорејќи на Светскиот економски форум во Давос минатиот месец, Сорос рече дека руската воена офанзива против Украина „можеби била почеток на Третата светска војна и дека нашата цивилизација можеби нема да ја преживее“. Тој исто така рече дека „најдобриот и можеби единствениот начин да се зачува нашата цивилизација е да се победи Путин што е можно поскоро“.

Орбан долго време беше еден од најжестоките критичари на Сорос. Во 2020 година, унгарскиот премиер го нарече милијардерот „најкорумпираниот човек на светот“, оној кој наводно имал „долга листа на политичари, новинари, судии, бирократи и политички агитатори маскирани како членови на граѓански организации“ на својот платен список. .

Во 2017 година, Орбан и Сорос разменија непријателски коментари. Орбан го обвини Сорос дека се обидува да ја уништи Унгарија, а Сорос за возврат тврдеше дека владата на Орбан „ги угнетува луѓето повеќе отколку за време на советската окупација“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани