Monday, May 22, 2023
рекламно место 1spot_img
домаЖИВОТНАПИША ЕСЕЈ КАКО ДА ГО УБИЕТЕ СВОЈОТ СОПРУГ, СЕГА ЈА ОСУДАТ ЗА...

НАПИША ЕСЕЈ КАКО ДА ГО УБИЕТЕ СВОЈОТ СОПРУГ, СЕГА ЈА ОСУДАТ ЗА УБИСТВО НА НЕЈЗИНИОТ – Авторка на љубовни романи обвинета за смртта на сопругот – готвач

0386417141, Nensi Krempton-Brofi, Kako ubiti svog muža

Започнува судењето на Ненси Крамптон-Брофи, која е обвинета за убиство на нејзиниот сопруг – готвачот Даниел Брофи во јуни 2018 година.
Во Орегон ќе се одржи судењето на жената која беше позната како писателка на љубовни романи и која меѓу другото е автор на есејот „Како да го убиете вашиот сопруг“, а судењето се очекува да трае четири недели.

Ненси Крамптон-Брофи (71) е обвинета дека го застрелала својот сопруг, готвачот Даниел Брофи, во јуни 2018 година, за да добие повеќе од 1,5 милиони долари.

Телото на Брофи го пронашол неговиот колега во кујната на Кулинарскиот институт во Орегон со прострелна рана во грбот и уште еднаш во градниот кош.

Инспекторите откриле дека осомничената била во центарот на Портланд, каде што работел нејзиниот сопруг, во моментот на убиството, но Крамптон-Брофи им кажала на властите дека цело време била дома.

Таа конечно беше уапсена во септември 2018 година и се изјасни за невина по сите обвиненија.

Крамптон-Брофи некогаш беше плодна романсиерка, а во 2011 година го напиша есејот „Како да го убиеш својот сопруг“.

Како писател на романси и мистерии, поминувам многу време размислувајќи за убиство и, следствено, на полициски постапки. На крајот на краиштата, ако убиството треба да ме ослободи, секако не сакам да минам време во затвор. Полесно е да сакаме некои луѓе да бидат мртви отколку навистина да ги убиеме. Но, она што го знам за убиството е дека секој од нас го има во себе кога е доволно мотивиран“, напиша таа во есеј.

Двојката била во брак 26 години.

Обвинителите велат дека неколку дена по убиството, осомничената побарала писмо од детективите кои работеле на случајот дека не е осомничена, за да може да земе 40.000 долари од осигурителната компанија.

Инспекторите првично утврдиле дека таа можела да собере полиси за животно осигурување во вредност од повеќе од 350.000 долари по смртта на нејзиниот сопруг. Во 2020 година, кога неколку документи во случајот беа отпечатени, обвинителите рекоа дека двојката била под финансиски притисок и дека Крамптон-Брофи можела да заработи 1,5 милиони долари од смртта на нејзиниот сопруг.

По пукањето, осомничената и предала на полицијата пиштол кој одговарал на изгледот на оружјето употребено во убиството, за кое првично се сметало дека не е употребено.

Властите тврдат дека пред убиството на Крамптон-Брофи, таа купила заменски лизгач и цевка на E-bay и дека тие делови ги ставила на оружјето пред да го застрела сопругот, за повторно да го состави пиштолот со оригиналните делови.

Полицијата вели дека никогаш не ги нашла деловите од пиштолот за кои веруваат дека биле користени во пукањето.

„Ненси Брофи го планираше и го изврши она за кое веруваше дека е совршено убиство. Убиството за кое веруваше дека ќе ја ослободи од стегите на финансискиот очај и ќе влезе во живот на финансиска сигурност и авантура“, рече Род Андерхил, тогаш окружен обвинител, пред судот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани