Tuesday, June 28, 2022
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИСопственикот на ФК Челзи и руски милијардер Роман Абрамович ќе го продаде...

Сопственикот на ФК Челзи и руски милијардер Роман Абрамович ќе го продаде клубот

(Alexander Hassenstein/UEFA/Getty Images)

Рускиот милијардер Роман Абрамович денес објави дека планира да го продаде фудбалскиот клуб Челзи, бидејќи тоа е „во најдобар интерес на клубот, навивачите, вработените, како и спонзорите и партнерите на клубот“.

Не беше кажано кога, но Абрамович рече дека продажбата „нема да следи брзо“.

Во саботата, Абрамович изјави дека го препуштил „управувањето“ со клубот на доверители на добротворната фондација на клубот.

Минатата недела, членот на парламентот Крис Брајант повика Абрамович да ја изгуби сопственоста на Челзи откако видел објавен документ на британската влада од 2019 година во кој се вели дека Абрамович е од интерес поради неговите „врски со руската држава и неговото јавно здружување со коруптивни активности и практики“, вели пратеникот во објава на Твитер.

„Секако, господинот Абрамович повеќе не треба да може да поседува фудбалски клуб во оваа земја, зарем не? тој додаде.

Самиот Абрамович не е санкциониран од Обединетото Кралство, според веб-страницата на списокот за санкции на Обединетото Кралство.

Во Долниот дом во средата, лидерот на опозициските лабуристи, Кир Стармер, праша зошто Абрамович не бил санкциониран од владата на Обединетото Кралство. Абрамович секогаш ги негираше тврдењата дека има врски со рускиот претседател Владимир Путин.

Еве ја изјавата на Абрамович во целост:

„Би сакал да се осврнам на шпекулациите во медиумите во изминатите неколку дена во врска со мојата сопственост на ФК Челзи. Како што кажав претходно, секогаш сум носел одлуки во најдобар интерес на клубот. Во сегашната ситуација, донесов одлука за продажба на Клубот, бидејќи верувам дека тоа е во најдобар интерес на Клубот, навивачите, вработените, како и спонзорите и партнерите на Клубот.
Продажбата на клубот нема да се одвива брзо, туку ќе следи соодветна процедура. Нема да барам да се вратат никакви заеми. Ова никогаш не било за бизнис или пари за мене, туку за чиста страст за играта и клубот. Дополнително, му наложив на мојот тим да основа добротворна фондација каде што ќе се донираат сите нето приходи од продажбата. Фондацијата ќе биде во корист на сите жртви на војната во Украина. Ова вклучува обезбедување на критични средства за итните и непосредни потреби на жртвите, како и поддршка на долгорочната работа на закрепнување.
Ве молиам знајте дека ова беше неверојатно тешка одлука за носење и ме боли што се разделувам со клубот на овој начин. Сепак, верувам дека ова е во најдобар интерес на клубот.
Се надевам дека ќе можам да го посетам Стемфорд Бриџ за последен пат за да се збогувам со сите вас лично. Беше животна привилегија да се биде дел од ФК Челзи и горд сум на сите наши заеднички достигнувања. Фудбалскиот клуб Челзи и неговите поддржувачи секогаш ќе бидат во моето срце“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани