Saturday, June 3, 2023
рекламно место 1spot_img
домаЖИВОТДАЛИ МАСТИТЕ СЕ ЗДРАВИ?

ДАЛИ МАСТИТЕ СЕ ЗДРАВИ?

ДА

Не сите масти се лоши за вас! Можеби веќе сте слушнале дека авокадото е богато со маснотии, но има добри маснотии! Авокадо, масло од канола и ореви содржат мононезаситени или полинезаситени масти.

На вашето тело му се потребни овие добри масти како важен извор на енергија. Овие масти исто така помагаат во апсорбирање на одредени витамини и минерали, градат клеточни мембрани и се неопходни за згрутчување на крвта, намалување на воспалението и движење на мускулите.

НЕ

Заситените и транс мастите се вид на масти од кои треба да се држите што подалеку. Овие се најлошите видови маснотии за вашето тело и потекнуваат од процесот на хидрогенизација што ги зацврстува здравите масла за да спречи нивно влошување.

Транс мастите се вообичаени во печивата што се направени со делумно хидрогенизирано растително масло, пржена храна, чипс, крем и маргарин.

Заедничката храна што содржи заситени масти вклучува сирење, кокосово масло, полномасно млеко и црвено месо.

Јадењето храна со високи транс масти и заситени масти може да предизвика воспаление или блокада на артеријата што може да доведе до хронични состојби како што се дијабетес и срцеви заболувања, па дури и мозочен удар.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани