Tuesday, August 16, 2022
рекламно место 1spot_img
домаТЕХНОЛОГИЈАСоцијалната мрежа ТикТок се придружува кон ЕУ Кодексот против говор на омраза

Социјалната мрежа ТикТок се придружува кон ЕУ Кодексот против говор на омраза

ТикТок, една од најпопуларните социјални мрежи, најави дека се придружува кон Кодексот против нелегален говор на омраза на ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

Кон Кодексот се приклучија веќе Фејсбук, Мајкрософт, Твитер, Јутјуб, Инстаграм, ДејлиМоушн и Снепчет, меѓу другите.

Одлуката на ТикТок ја поздрави еврокомесарот за правда, Дидие Рејндерс.

-Со потпишувањето на нашиот Кодекс на однесување, ТикТок покажува цврста посветеност кон справувањето со нелегалниот говор на омраза на интернет. На ЕУ и е потребна солидна соработка со големи чинители како овие за да ја направи онлајн средината безбедна, изјави Рејндерс.

Според последните наоди од извештајот на Кодексот за однесување на интернет, платформите изминативе месеци отстраниле 71 отсто од објавените содржини затоа што биле оценети како нелегален говор на омраза.

Кодексот постои од 2016-та година. (МИА)

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани