Wednesday, May 31, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИЗа да ги задоволи желбите на ДУИ, Заев ќе го менува деловникот...

За да ги задоволи желбите на ДУИ, Заев ќе го менува деловникот на Владата

На седница на Влада ќе се менува деловникот за работи и надлежностите на премиерот и првиот заменик и вицепремиер, функција која е воведена од овој владин состав. Заев вели дека веќе е воспоставен систем на прв заменик премиер на Влада и тројца вицепремиери. Со оваа промена во деловникот, ќе биде прецизирано дека во отсуство на премиерот, неговите надлежности ги ќе може да ги преземе само првиот вицепремиер. Со новите промени, сите министри ќе добијат и мандатни писма од страна на премиерот.

„Промените во деловникот ќе ги дефинира редоследите на замена, како и распределба на задачите и да се знае кој е прв од потпретседателите, но истовремено и да се знаат обврските на секој во работењето на Владата.“, рече Заев.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани