Wednesday, May 31, 2023
рекламно место 1spot_img
домаЖИВОТКУРКУМА И МЕД - НАЈМОЌНИОТ АНТИБИОТИК ШТО ДУРИ И ЛЕКАРИТЕ НЕ МОЖАТ...

КУРКУМА И МЕД – НАЈМОЌНИОТ АНТИБИОТИК ШТО ДУРИ И ЛЕКАРИТЕ НЕ МОЖАТ ДА ГО ОБЈАСНАТ

Додека конвенционалните антибиотици се екстремно презаситни, природните лекови како што се мед и куркума се многу корисни и го подобруваат здравјето на многу начини.

Медот ефикасно се бори против инфекции без да предизвика отпорни бактерии, за разлика од конвенционалните антибиотици. Една студија објавена во Европскиот весник за клиничка микробиологија и инфективни болести, откри дека медот ги уништува сите бактерии или патогени на кои тие го тестирале. Истражувачите откриле дека може да се применат локално и да се земаат внатрешно.

Според д-р Деј Картер:

“Нашето истражување е првото што јасно покажува дека овие производи базирани на мед во многу случаи може да ги заменат и кремите  антибиотици за рани , како и опрема како што се катетрите. Користењето на мед како средно лекување може исто така да го продолжи животот на антибиотиците. “

Од друга страна, куркумата е уште едно природно чудо со огромен број здравствени придобивки. Нејзините најважни соединенија се нарекуваат curcuminoids, и има моќно лекување, антиоксидантни, антиинфламаторни, антисептични, антибактериски и анти-габични својства.

Комбинацијата на овие две е најмоќниот антибиотик што може да го користиме. Исто така е позната како Златен мед и вообичаено се користи во медицината Ајурведа илјадници години. Неодамна, неговата употреба се зголеми експоненцијално во западната медицина и исхрана.

Според BenefitsOfHoney, оваа комбинација е “непроценлив природен лек за голем број заболувања , вклучувајќи варење, студ, грип, астма, хипертензија, висок крвен притисок, шеќер во крвта, артритис, шеќерна болест, срцеви заболувања, депресија и анксиозност, воспаление од рани и изгореници, егзема, псоријаза, акни и за стареење (ги штити црниот дроб и бубрезите). “

Покрај тоа, TurmericForHealth додава:

“Една студија покажа дека ајурведскиот лек кој содржи куркума и мед како две активни состојки го стимулирал производството и функционалноста на имуните клетки и на тој начин можел да резултира со подобрен имунитет против болести.

Комбинирањето на куркума со мед ја подобрува антимикробната активност. Тие заедно можат да дејствуваат против различни бактериски и габични заболувања за кои се знае дека предизвикуваат инфекции кај луѓето “.

“Куркумата, заедно со медот може да ја подобри хидратацијата на кожата и еластичноста и да придонесе за подобро здравје на кожата. Куркумата и медот се корисни за лекување на орален мукозитис кој се јавува како компликација на третманите за рак. “

Еве како да го подготвите:

Куркумен инфузиран мед

Состојки:

  • 1 кафена лажичка куркума (од терапевтски квалитет)
  • ¼ чаша суров мед
  • 2 капки лимонско есенско масло (опционално)

Измешајте ги состојките  добро и покријте ги. Смесата се чува на собна температура и се меша пред секоја употреба. За да се борите против грип или студ, земете половина лажичка од смесата, неколку пати на ден.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани