Tuesday, June 6, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИВо Куба почнуваат клиничките испитувања на вакцината „Суверенитет 01“ против Ковид-19

Во Куба почнуваат клиничките испитувања на вакцината „Суверенитет 01“ против Ковид-19

Следната недела ќе почнат клиничките испитувања за потенцијалната кубанска вакцина против Ковид-19, а резултатите од тие тестови ќе бидат достапни во февруари следната година.

Според Си-Ен-Ен, вакцината наречена „Суверенитет 01“ ќе биде тестирана врз 676 лица, на возраст од 19 до 80 години, а истражувањето ќе заврши до 11 јануари 2021 година.

На развојот на кубанската вакцина работи тим од истражувачи од државниот институт Финли во Хавана.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани