Monday, January 18, 2021
рекламно место 1
дома СПОРТ Останати Спортови Четврти триумф по ред за Хамилтон на патеката „Каталуња“

Четврти триумф по ред за Хамилтон на патеката „Каталуња“

Актуелниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, попладнево забележа уште една победа, четврта во низа, на патеката „Каталуња“ во Барселона.

За возачот на Мерцедес, ова беше 88. победа во кариерата, по која дојде на само три од рекордот на Михаел Шумахер.

Водено, Британецот по 156-ти пат се избори за подиум и стана најдобриот во историјата во оваа статистичка категорија.

Второто место на шпанското Гран-при го освои Макс Верстапен од Ред Бул, додека трет беше Валтери Ботас од Мерцедес.

Бодови во Барселона денес освоија и Перез, Строл, Сајнц, Фетел, Албон, Гасли и Норис кои редоследно се пласираа од 4-10. место.

Во Генералниот поредок по шест трки во Ф1 шампионатот, Хамилтон ја зголеми предноста на врвот и сега има 132 бода, пред Верстапен кој собра 95 и Ботас со 89.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -
- Advertisment -

последно додадени

последно коментирани