Thursday, June 1, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИНа Криволак доаѓаат 170 американски војници за воена вежба со АРМ

На Криволак доаѓаат 170 американски војници за воена вежба со АРМ

Припадници на АРМ ќе учествуваат на заеднички воени вежби на Криволак со американски и полски војници од составот на КФОР.

Владата одлучи да дозволи влегување и престој на странски вооружени сили во земјава заради изведување на вежбовна активност.

Со оваа одлуката во Македонија ќе пристигнат 170 припадници на Вооружените сили на САД и 10 припадници на Вооружените сили на Полска од составот на КФОР, со возила, вооружување, материјално-технички средства и опрема. Овие војници, заедно со припадници на АРМ ќе изведуваат вежби за гаѓање и заедничка обука.

Воените вежби ќе се одржат на Армискиот полигон Криволак, во периодот од 19 август до 25 септември 2020 година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани