Tuesday, May 30, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИВладо Бучковски прогнозира дека Зоран Заев ќе ја растури коалицијата Алијанса...

Владо Бучковски прогнозира дека Зоран Заев ќе ја растури коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатива

Поранешниот премиер Владо Бучковски прогнозира дека Зоран Заев ќе ја растури коалицијата Алијанса за Албанците/Алтернатица.

Јас очекувам Заев да направи Влада со ДУИ, ДПА и со Алтернатива. Тоа се 66 пратеника. За потсетување овие партии се застапени во владата во заминување, министерот за култура Исмаили е од Алтернатива, вели професорот во изјава за „Вечер“.

Тој смета дека ваквиот состав на Владата може да добива поддршка и од осумте пратеници на Алијансата на Албанците, за Закони кои се реформски.

За двотретинските реформски закони ќе мора да се најде заеднички јазик и со ВМРО-ДПМНЕ. Локалните избори се за една година, резултатот од нив може да биде шанса за опозицијата (при евентуална нивна победа), да бара предвремени избори, смета Бучковски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани