Sunday, December 10, 2023
домаВЕСТИЗаев оди на Водно кај Пендаровски без обезбедено мнозинство

Заев оди на Водно кај Пендаровски без обезбедено мнозинство

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од шефот на државата ќе го добие мандатот за формирање на Владата. Тоа би било нормална процедура доколку Заев покажеше дека го има неопходното мнозинство од 61 пратеник.Но, Заев тоа го нема и затоа проценките на експертите се дека Пендаровски постапува спротивно од Уставот и од членот 90.

Дека Заев го нема неопходното мнозинство покажува и денешната седница на Собранието која претседавачот Џафери ја откажа во последен момент.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани