Monday, October 2, 2023
рекламно место 1spot_img
домаВЕСТИДенеска се прославува чудотворната икона на Пресвета Богородица Троеручица

Денеска се прославува чудотворната икона на Пресвета Богородица Троеручица

Денеска се прославува чудотворната икона на Пресвета Богородица Троеручица.

По преданието припаѓа во редот на неракотворни икони или икони кои ги иконописал апостол и евангелист Лука, првиот христијански сликар.

Иконата го добила името во 8 век. Во тоа време се појавило иконоборството, а еден од најголемите противници на таа ерес бил Јован Дамаскин, тогаш се уште световник. Затоа што пишувал против иконоборството, му била отсечена десната рака.

Држејќи ја отсечената рака со здравата рака, Јован Дамаскин се молел пред иконата на Пресвета Богородица да му ја исцели раката за да продолжи и понатака да пишува за почитувањето на светите икони.

И чудо се случило, раката му била исцелена. Во знак на благодарност светителот им дал на златари да направат рака од сребро и да ја стават на чудотворната икона.

После чудото Јован Дамаскин се замонашил. Монашкиот живот го поминувал во лаврата на свети Сава Ерусалимски, носејки ја со себе и чудотворната икона на Пресвета Богородица Тројеручица.

Денеска е обичај да сите верници да се помолат и да ги изговорат зборовите на Богородица: Не ја заборавај сродничката припадност на мајката Божја, сите верници го почитуваат образот на твојата икона.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img
- Advertisment -spot_img

последно додадени

последно коментирани