Wednesday, December 6, 2023
домаВЕСТИЧулев: МВР во моментов е со целосен фокус на организирање на фер,...

Чулев: МВР во моментов е со целосен фокус на организирање на фер, мирни, демократски избори и заштита на граѓаните

МВР во моментов е со целосен фокус на организирање на фер, мирни, демократски и пред се безбедни, им порача на граѓаните министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

Во интервју за КУРИР, тој оценува дека овие избори се многу важни за граѓаните, како што се важни и за иднината на Македонија.

-Јас ги повикувам граѓаните, без разлика на пандемијата со Ковид 19, превземени се мерки за заштита на нивното здравје и превземени се мерки од МВР за нивната безбедност. Упатувам силна порака сите граѓани да си ја земат судбината во свои раце и да излезат да гласаат. Гласањето ќе биде мирно, организирано од страна на ДИК и МВР и да си гласаат за онаа политичка опција за која тие веруваат дека ќе им донесе просперитет и ќе ја зачува иднината на оваа држава, истакна Чулев.

Тој преку интервјуто за КУРИР упати силна порака до сите полициски службеници.

-Да не подлегнуваат на лажни ветувања, на провокации од страна на политичките структури, одредени криминални или бизнис структури. Професионално и чесно да си ја извршуваат својата работа на начин што ќе ги почитуваат упатствата од страна на МВР во поглед на нивните обврски за денот на изборите и пред изборите, истакна Чулев.

Целото интервју на министерот Чулев дадено за КУРИР, погледнете го во продолжение

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани