Saturday, December 2, 2023
домаВЕСТИНиколовски: Заеви соочени со пораз бегаат во Бугарија

Николовски: Заеви соочени со пораз бегаат во Бугарија

На крајот сме од изборната кампања за предвремените парламентарни избори  во 2020-тата година. Победата на ВМРО-ДПМНЕ, промената во Македонија е веќе извесна. Обновата доаѓа. И со тоа се гледа и паниката кај Зоран Заев и СДСМ, изјави на денешната прес-конференција потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски.

-Мојот противкандидат во 4-тата изборна единица не собра храброст во текот на целата кампања да излезе на дуел со мене, и да се соочи со мене во однос на програмските концепти и определби за во 4-тата изборна единица. Да видиме што ветувам јас и ВМРО-ДПМНЕ за 4-тата изборна единица, а што ветува Зоран Заев и СДСМ за 4-тата изборна единица. Но исто така да видиме и што е досега направено, истакна Николовски.

-Она од што најмногу страда Македонија е криминалот и корупцијата, и мислам дека тоа е едно од основните причини зошто избега од едно вакво соочување. Но граѓаните на 4-тата изборна единица ќе го дадат одговорот на 15-ти јули, кога ќе се случи една голема победа на ВМРО-ДПМНЕ. Дека е така, покажува и фактот што Заеви почнаа да го селат капиталот од Македонија. Имено семејството Заеви се јавува како странски инвеститор во Република Бугарија. Јас јавно повикав пред една недела да излезе во јавноста и да каже дали неговото семејство се јавува како странски инвеститор во најмалку две европски држави. Еве едната ја објавувам денес, тоа е Република Бугарија. Но денес нема одговор, и бидејќи нема одговор решив јас да се произнесам на јавноста и да ги презентирам документите. Основното прашање е дали се спремаат за бегство после поразот на парламентарните избори на 15-ти јули. Домашните фирми, односно фирмите во Македонија кои што се во сопственост на Заеви веќе се селат односно мигрираат во Бугарија. Односно тамошните фирми веќе стануваат сопственици на фирмите кои што Заеви ги поседуваат во Македонија. Покрај досега објавените фирми кои што се во сопственост на Заеви во Бугарија, а тоа се: „Ориент Груп“, „Гомасидра“, „Радиша Трејд“. Сите формирани во Бугарија откако Зоран Заев е на власт. Основани се две нови после претседателските избори кога веќе мирисаше на скандалот „Рекет“. Значи свесни дека поразот е неминовен, свесни дека скандалите ќе почнат да излегуваат формираат две фирми во Бугарија. Двете нови фирми кои се во сопственост на Трајче Заев и Бобан Заев истите се основани на 13-ти мај 2019-та година. На иста адреса во Петрич, како и претходните со име „Медикал 420 БГ“ и „Фарма ЕУ БГ“. Во интерес на јавноста ги презентирам документите за овие две фирми, ова е „Фарма ЕУ БГ“ и еве го потписот на основачкиот акт. И втората фирма исто така основана во Бугарија, во Петрич, „Медикал 420 БГ“, исто така потпишан на основачкиот акт. Истите овие две фирми, основани во Бугарија, „Фарма ЕУ БГ“ и „Медикал 420 БГ“ се јавуваат како сопственици на најмалку две фирми во Македонија, а во дел други фирми се јавуваат како малцински акционери. Сето ова отвора прашање во однос на тоа какви се намерите на семејството Заеви после поразот на парламентарните избори. Свесни дека ќе треба да одговараат за сторениот криминал и корупција кои што ги направија во изминатиот скоро четири годишен период на власт и второ го поставува логичното прашање зошто во текот на целата кампања Зоран Заев не одговори на моето прашање, а тоа е дали е во состојба да го докаже потеклото на сопствениот капитал и потеклото на капиталот на неговото семејство затоа што ВМРО-ДПМНЕ ветува во програмата За обнова на Македонија е еден од основни носечки проекти во делот на борба против криминал и корупција да биде усвојување на закон со кој што ќе се испита потеклото на капитал на сите луѓе кои што се занимавале со јавен живот во изминатите 30 години. Цела кампања го повикував, цела кампања не одговори, веројатно ова е една од причините, потенцираше Николовски.

Обновата доаѓа, јас сум сигурен дека вие ќе одберете обнова и дека на 15 јули ќе се случат промени, а после тоа ќе ја градиме заедно Македонија, економски ќе ја издигаме, но исто така ќе има одговорност за сиот сторен криминал и корупција уште во првите 6 месеци, на тоа јас се обврзувам, на тоа ВМРО-ДПМНЕ се обврзува, додаде Николовски.

https://www.facebook.com/watch/?v=276199100335690

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани