Sunday, December 10, 2023
домаВЕСТИМасовен изборен поткуп во Велес: Приматели на социјална помош добиваат уште по...

Масовен изборен поткуп во Велес: Приматели на социјална помош добиваат уште по 2.000 денари на домашна адреса

Класичен изборен поткуп се случувал утринава во Велес и околината. Читатели на „Република“ јавија дека на приматели на социјална помош денеска по пошта им биле доставени дополнителни 2.000 денари помош. Парите им стигнале на домашна адреса и тоа во време кога е во тек изборниот процес.

Како што дознава порталот, направен е претрес и оти е најдена листата на лица на кои требало да им се доставуваат парите. Изборниот поткуп денеска е главна тема на социјалните мрежи. Неколкумина дури и потврдуваат дека добиле пари.

Станува збор за околу 500 семејства кои земаат социјална помош, нега за трето лице и помош за трето дете.

Од СВР Велес велат дека кај нив никој не пријавил такво нешто.

-Немаме таква информација. За време на избори се појавуваат многу информации кои треба да се проверат, велат оттаму, пренесе Република.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани