Wednesday, December 6, 2023
домаЖИВОТДАЛИ ДА СЕ БИДЕ “СИНГЛ” Е ПОДОБРО ОТКОЛКУ ДА СЕ БИДЕ ВО...

ДАЛИ ДА СЕ БИДЕ “СИНГЛ” Е ПОДОБРО ОТКОЛКУ ДА СЕ БИДЕ ВО ПРОСЕЧНА ВРСКА!? ПОГЛЕДНЕТЕ ГИ ОВИЕ ПРИЧИНИ И УВЕРЕТЕ СЕ САМИ

Да се ​​биде во комбинација не треба да биде крајната цел на вашиот личен живот: Да се ​​биде навистина среќен, без оглед на тоа каков е статусот на врската, секогаш треба да биде приоритет.

Всушност, најверојатно ќе бидете многу посреќни сами отколку што би биле , ако сте решиле да останете во погрешна врска. Во продолжение, експертите за врски ќе понудат  убедливи причини зошто е тоа така.

1. Не сите односи се создаваат подеднакво.

Односите не се секогаш меѓусебно исполнети. Ако сте длабоко незадоволни едни од други, да се биде сам со себе е можеби најдобрата опција, објаснува терапевтот Хедер Греј.

„Да се ​​има личност во вашиот живот не значи дека имате вистинска љубов. Кога се лажете себеси и се преправате дека вашата врска е нешто што не е така, вие самите се повредувате. Таа лага е срамна. Може да ве натера да се чувствувате слаби и патетични кога дури и не верувате во приказната што сте. Твојата вистина, дури и болната реалност, дека оваа врска не е соодветна за вас, ве ослободува од тоа “.

2. Довербата и независноста се одлики што треба да ги поседувате сами.

Има голема разлика помеѓу да се биде сам и да се биде осамен. Кога навистина ќе прифатите самохран живот, ќе почнете да уживате во сопственото друштво.

„Навистина е важно да имате одредено време во животот за да откриете како да бидете сингл, како да бидете сами и како да добиете валидација од себе, наместо од статусот на вашата врска. Кога имате време да ја истражувате вашата независност, научете да бидете удобни во сопствената кожа“.

3. Времето поминато во лоша врска е потрошено време да се најде вистинскиот.

Дали да се биде сам е навистина одличен аргумент? Помислете на тоа на овој начин, тогаш: Не можете да ја пронајдете љубовта што ја заслужувате ако внимавате на еден ќор-сокак.

„Треба да се поставите на вистинското место за да го пронајдете лицето што е соодветно за вас. Тоа нема да се случи кога прифаќате помалку отколку што заслужувате [од погрешна личност.]”

4. Запознавањето  може да биде забавно ако му дадете шанса.

Запознавањето е всушност остварувањето на вистинска врска – но може да биде и наоѓање на г. Погрешен, во секој случај  може да биде забавно, објаснува инструкторот за развод Кира Гулд.

„После мојот сопствен развод, не бев сигурен што сакав во врска и датирав секакви„ погрешни “мажи – и морам да кажам, го сакав тоа. Имајте предвид дека не би влегла во врска со ниту еден од нив; јас едноставно уживав во можноста да ги истражам и да ги испробам“ – додава Кира.

5. Да се ​​биде сингл ви дава шанса да сфатите што сакате – а што апсолутно не сакате – во врска.

Веројатно не сакате да запознаете некој исти како вашиот поранешен – па што сакате во вашиот следен партнер? Да се ​​биде сингл ви дава ретка можност да одговорите на тоа прашање со јасен ум.

„Не можете да претпоставите дека знаете што сакате. Како што се менува животот, така и ние, и така ги правиме нашите приоритети, желби и потреби. Да се ​​биде сингл во денешниот пејзаж, ни дава многу можности  и да истражиме какви видови на квалитети ни се допаѓаат или не ги сакаме кај партнерот“.

6. Мистичната независност ве прави попривлечни за потенцијалните партнери.

Ништо не е посилно од личност која може да се справи со животот на другиот.

„Да научиш да прифатиш и да сакаш да си без маж или жена во животот, те прави попосакуван за идниот партнер“.

7. Останување во погрешна врска е рецепт за тага.

„Нема ништо поболно отколку да се чувствувате осамени додека сте во иста просторија со лицето со кое сте“.

8. Бидејќи на крајот на краиштата, односите не гарантираат среќа.

Среќата лежи во себе, а не во кој и да е душевен мир.

„Вистината е дека врската никогаш нема да ви донесе среќа ако веќе не сте задоволни со тоа кои сте во вашиот живот. Најдобар дел од тоа да си сингл е тоа што треба да го истражуваш животот кога вие посакате и во свои термини. Мора да сфатите што ве прави среќни во животот“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани