Sunday, December 10, 2023
домаВЕСТИВиктор Орбан со највисок рејтинг во последните пет години

Виктор Орбан со највисок рејтинг во последните пет години

Унгарскиот премиер Виктор Орбан овој месец го има највисокиот рејтинг за одобрување во последниве пет години, покажа истражувањето направено од страна на Институтот Незопонт.

Во анкетата спроведена помеѓу 14 и 16 јули, 57 проценти од испитаниците рекле дека сакаат да го гледаат Орбан во водечка политичка улога во иднина, велат од институтот. Само една третина од испитаниците се незадоволни од перформансите на Орбан, според Незопонт, најнизок од октомври 2015 година, објави HungaryToday.

Оценката за одобрување на Гергели Гулијаш, шеф на Кабинетот на Премиерот се искачи за 14 процентни поени, на министерот за надворешни работи Петер Сијарто за 10 поени и на министерот за финансии Михали Варга за 9 поени од декември 2019 година, а на тоа се припишуваат спроведените мерки на владата како одговор на КОВИД-19.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани