Saturday, December 2, 2023
домаЖИВОТТемпературите се високи, а на горештините правите голема грешка: Овие работи НЕ...

Температурите се високи, а на горештините правите голема грешка: Овие работи НЕ треба да ги пиете!

Нутриционистката Елена Соломатина навела неколку пијалоци кои не ја гаснат жедта во топлината, туку му штетат на организмот. Списокот на најопасните течности вклучува чај, кафе, енергетски и други пијалоци со кофеин. Тие ги дехидрираат клетките и телото губи важни материи, витамини и минерали.

„Ако не можете да се откажете од чашата од омиленото кафе, задолжително секое кафе пијте го со две чаши вода“, рече Соломатина.

Лимонадата и безалкохолните пијалоци го зголемуваат нивото на шеќер во крвта, што може да доведе до несакани ефекти кај луѓето со васкуларни заболувања, вклучително и губење на свеста.

-Пивото се смета и за пијалок со висок гликемиски индекс и исто така содржи алкохол. Таквата комбинација во топлината може да предизвика непоправлив удар на телото, предупредува лекарката

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани