Saturday, December 2, 2023
домаЖИВОТКој е најважниот витамин кој ги држи сите органи?

Кој е најважниот витамин кој ги држи сите органи?

Несомнено витаминот Ц е важен за телото, заради кој и добиваме препораки да јадеме намирници богати со него.Тој е нестабилен витамин што значи дека предолго термичко обработување го уништува. Витаминот Ц е важен за човекот, но и за сите други суштества, а со доволно внесени количини создава имунитет на телото и штити од болести.

Помага за заштита од анемија, ги штити и држи органите и помага за создавање колаген во телото кој е многу важен.Супер е за детоксикација на телото, а има и важна улога во процесот на зараснување на рани.

Претставува и моќен антиоксиданc.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде

последно додадени

последно коментирани